Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Конференција Нови Сад – социјално одговорна заједница – перспективе развоја

11.12.2021. 15:09 15:12
Пише:
Фото: Град Нови Сад

Планови даљег развоја социјалне заштите у Новом Саду представљени су јуче на конференцији „Град Нови Сад - социјално одговорна заједница” која је организована у Скупштини Града.

Конференцији су присуствовали начелница Градске управе за социјалну и дечју заштиту Лидија Томаш, покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић, в.д. директора Покрајинског завода за социјалну заштиту Маја Миљковић, као и представници установа и удружења грађана који реализују појединачне програме и услуге у оквиру Програма унапређења социјалне заштите Града Новог Сада.

Начелница Градске управе за социјалну и дечју заштиту Лидија Томаш истакла је да је план да почетком 2022. године почне израда Стратегије социјалне заштите Града Новог Сада  за период од 2022 до 2030. године.

- Нови Сад је, као одговорна локална самоуправа, у току ове године, спровела оцену свих програма и услуга социјалне заштите које пружа грађанима у сарадњи с Покрајинским заводом за социјалну заштиту - казала је Лидија Томаш. - Идеја конференција је да с корисницима, Центром за социјални рад, Геронтолошким центром, ШОСО “Милан Петровић” и невладиним организацијама оценимо постигнуте резултате, да буду усаглашени са корисницима услуга и да закључке имплементирамо у програме у наредној години, али и да разговарамо о стварима које се могу побољшати.


Градиће се два објекта

Начелница Градске управе за социјалну и дечју заштиту Лидија Томаш казала је да је у плану изградња два нова објекта у Улици Змај Огњена Вука, који ће бити посебне организационе целине при Центру за социјални рад, а у којима ће се бити пружане услуге социјалне заштите које се финансирају из buyеta Града Новог Сада.

-  Већи објекат биће намењен пружању једнократне новчане и интервентне помоћи, услугама као што су заштићено становање, привремено становање деце и омладине без родитељског старања. Биће заступљени и послови посредовања у остваривању разноврсних услуга, од којих су неке, лични пратилац детета, персонална асистенција, услуга Мале кућне заједнице, као и услуга помоћи у кући - истакла је Лидија Томаш. - У другом објекту биће реализована услуга Дневног боравка за децу и младе из породица у ризику, као и праћење васпитних мера и праћење виђања деце и родитеља у контролисаним условима.


Лидија Тамаш је рекла да је направљена нова визија услуга социјалне заштите, па је Град донео више значајних одлука.

- Планиран је даљи развој Центра за социјални рад у складу са најављеним изменама и допунама Закона о социјалној заштити - појаснила је она. -У току је опремање Прихватилишта које ће наредне године пружати услуге младима који су у ризику, функционисаће и Саветовалиште за породицу и брак, а спроводимо и велики пројекат с Уницефом који се односи на подстицајно родитељство, чију реализацију ће и даље наставити установе у области социјалне заштите, здравства и образовања, као што су Дом здравља „Нови Сад“, Институт за јавно здравље Војводине, Предшколска установа „Радосно детињство“ и Центар за социјални рад. Из buyеta Града издвојен је новац за изградњу новог објекта Прихватилишта за одрасла и стара лица у Футогу, у оквиру Геронтолошког центра „Нови Сад“.

Према речима в. д. директора Покрајинског завода за социјалну заштиту Маја Миљковић конференција је пример добре мултисекторске сарадње на пољу социјалне заштите, која има изузетан значај за њен даљи развој.

- Резултате процене, која је спровођена од априла, представљају препоруке које су дате удружењима и установама - појаснила је Маја Миљковић. - Подржавамо да Град што пре изради Стратегију социјалне заштите и да се прикључе и људи из установа и цивилног сектора, да се подзаконски акти ускладе с законима и правилницима. Оно на чему треба посебно инсистирати је област људских ресурса у оквиру којих треба стварати, подстицати и јачати волонтерску мрежу, посебно у удружењима. Неопходна је обука људи запослених у том сектору и супервизијска подршка, како би се кретеријуми у социјалној заштити уједначили.

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар