КЛУБ „КОМПАС” До самопоуздања уз боравак у природи и друштвене игре
Клуб „Компас” у нашем граду постоји више од године и једна је од пројектних активности Удружења грађана „Патрија”, које је ту да пружи подршку маргинализованим групама, односно особама које имају потешкоће у психосоцијалном функционисању.
Клуб „Компас” у нашем граду постоји више од године и једна је од пројектних активности Удружења грађана „Патрија”, које је ту да пружи подршку маргинализованим групама, односно особама које имају потешкоће у психосоцијалном функционисању. „Компас” постаје водећи програм у оквиру којег корисници кроз занимљиве радионице добијају психолошку, социјалну и информативну подршку. Осим психолошких и креативних радионица, Клуб „Компас” пружа могућност одласка у биоскоп и забаву уз друштвене игре. У најновијим околностима, међутим, пандемија и ванредно стање донели су промене, те се волонтери труде да садржаје организују на отвореном, а подршка у виду дружења претворена је у пикник на којем се окупљају једном седмично.
– С обзиром на то да вероватно ни у ближој будућности нећемо моћи да реализујемо активности у нашим просторијама и да се ту састајемо, покренули смо акцију „Хоомано зоомамо”, у оквиру које смо позвали грађане да, уколико су у могућности, поклоне старе рачунаре или лаптопове који им не требају, да бисмо их ми проследили корисницима који нису у могућности да себи тако нешто приуште – наводи психолог и волонтер Клуба „Компас” Војана Обрадовић. – Рачунари нам требају јер желимо да током зиме за кориснике организујемо онлајн активности. У оквиру те акције потребна су нам још три рачунара, а некима од њих требало би обезбедити и интернет.
Корисницима Клуба „Компас” активности значе, али могло би се рећи да се највећи успех огледа у чињеници да се у тој заједници спознаје слобода и чује њихов глас.
Помоћ у просторијама
Просторије Удружења грађана „Патрија”, као и Клуба „Компас”, налазе се у Улици Краљевића Марка 1, а за све информације и контакт на располагању су „Фејсбук” страница и „Инстаграм” профил „Удружење грађана Патрија”, као и сајт patrija.com . Удружење чини око 25 активних људи, стручњака и волонтера, који несебично помажу и пружају подршку свима којима је потребна.
– У друштву постоје бројне предрасуде и дискриминациона понашања оријентисана ка тој популацији, вероватно највећим делом базирана на страху од тих људи, као нечега непознатог широј заједници, те се све претвара у зачарани круг – истиче Војана Обрадовић. – Ми се трудимо да разрешимо те дилеме, а у склопу тога тренутно радимо посебан пројекат који се састоји из снимања поткаста и писања прича. Пројекат новчано подржава Фондација „Траг” у оквиру програма „Активне заједнице”. Ових дана један поткаст ћемо објавити на нашим друштвеним мрежама „Удружење грађана Патрија”. Корисници снимају поткасте и учествују у њима, кроз чега их заправо оснажујемо и чинимо активнијим, самосталнијим, самим тим видљивијим јер људи који погледају поткаст моћи ће можда боље да разумеју с чиме се они суочавају, можда ће преиспитати своје претпоставке и у будућности се према њима понашати другачије. Кад је реч о писању прича, биће то лична искуства корисника, од којих ће касније настати књига приповедака. Новац од продаје те књиге биће уручен онима који су учествовали у писању. На тај начин ћемо их и економски оснажити.
У Клуб „Компас” долазе све генерације, не постоји старосно ограничење, а корисници су научили да препознају и слободно изразе своје потребе и жеље.
– Увек их питамо шта их интересује и у складу с тим се потрудимо да организујемо активност, и такође их укључујемо у доношење неких важних одлука у оквиру Клуба – открива Војана Обрадовић. – Трудимо се да сви будемо равноправни. О својим жељама и идејама разговарају с неким од волонтера, а ми се потрудимо да им то остваримо или, ако нисмо у могућности, да заједнички пронађемо неко алтернативно решење.
Клуб „Компас” пружа могућност и индивидуалног, појединачног психолошког саветовања, те је у скоријој будућности у тој области планирано отварање саветовалишта.
– Саветовање могу да раде искључиво дипломирани психолози и у тај простор моћи ће да дођу сви који имају личне проблеме, где ће потпуно бесплатно од наших волонтера добити помоћ у виду индивидуалног саветовања и психотерапије. Биће то јединствен пример на територији Новог Сада. Клуб „Компас” залаже се за једнакост и равноправност на свим нивоима, а наш рад с корисницима и њихово поверење и емоције можда су најбоља порука за све – закључује Војана Обрадовић.
Б. Павковић