Јединствени музеј уметника Николе Џафа у Петроварадину: Дом за више од 3.000 зечева
У оквиру пројекта „Шетња кроз наслеђе” грађани имају прилику да посете Музеј зеца у Петроварадину, Косте Нађа 30.
Реч је о јединственој збирци уметника Николе Џафа која броји више од 3.000 порцеланских, гумених, дрвених, металних и пластичних зечева.
По Џафовим речима, колекција је постепено расла током 25 година, уз напомену да није активно сакупљао, већ му се то десило.
– Током година успео сам да сакупим завидан број предмета, а углавном сам их куповао или су ми колеге уметници поклањали – каже Џафо. – Идеја за музеј настала је постепено. Међутим, моја прва изложба у којој се пољављује зец одржана је 1995. године. У оквиру те изложбе, која је организована у тешким временима, на кесама је цртан зец који је симболисао плодност, богатство, позитивна дешавања у будућности и пуне кесе намирница.
Данас друга шетња
Обилазак Музеја зеца, у оквиру пројекта “Шетња кроз наслеђе”, биће уприличен данас од 17 до 19 сати. Основна идеја тих шетњи је да из угла сећања, доживљаја и из личних архива Новосађана, испричају нешто другачије приче о културном наслеђу града, а све то у оквиру пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“ и припреме Новог Сада за годину титуле. Шетња кроз Музеј зеца биће организоване још једном, 3. августа, у исто време. Улаз је бесплатан.
Међу 3.000 зечева Џафо ипак може да издвоји омиљене примерке.
– Често кажем да највише волим такозване зечеве-касице, у којима има много симболике јер пара увек недостаје – шали се Џафо. – Посебни су тактилни зечеви, које су дело мојих руку, а намењени су слепим и слабовидим особама да би могле учествовати у уметности кроз додир. Захваљујући њима, имао сам прилику да сарађујем са ШОСО „Милан Петровић”, на шта сам посебно поносан. До сада сам направио тек око 40 примерака, иако је тај рад требало да има 365 објеката у облику зеца, а сваки да буде обложен различитим материјалима, попут змијске коже, перја, длаке хермелина или свиње.
Шетњу кроз Музеј зеца води Жељко Груловић из „Шок задруге”, који објашњава да је Никола Џафо кроз свој уметнички рад полако почео да укључује зеца који је изузетно интересантан и вишеслојан. Он је напоменуо да је реч о јединственој колекцији, која не садржи само играчке већ и уметничке и сакупљачке предмете, као и оне који се користе свакодневно, на пример при кувању хране.
Туристички потенцијал за Нови Сад
По речима Жељка Груловића, циљ представљања приватне збирке предмета у оквиру „Шетње кроз наслеђе” је да се грађанима покаже како би могао функционисати музеј у приватном власништу и колики је туристички потенцијал нашег града.
– Постоји законска регулатива која још треба да се уреди подзаконским актима, да се одреди утицај државе, да ли би требало оформити различите фондове, јер је реч о јавном добру – казао је Груловић.
Никола Џафо је потврдио да Нови Сад има велики потенцијал за приватне музеје јер људи сакупљају разне ствари, те да би, вероватно, радо отворили своја врата јавности.
– Занимљиво је да зец може да симболише више десетина ствари – од екологије, преко политике, религије и појављује се у свим сферама живота – напомиње Груловић. – Током „Шетње кроз наслеђе” обилазе се две просторије у Музеју зеца. Прва садржи уметничке радове Николе Џафа, попут четири велика слике коју су некада биле део изложбе и „тактилне зечеве”, те хрпу зекана на стојећем чивилуку. Друга просторија је кухињско-трпезаријски простор у којем су витрине пуне зечева свих врста, боја, старости и облика.
Никола Џафо и Жељко Груловић деле позитивне утиске након прве шетње грађана кроз Музеј. Обојица се слажу у томе да су људи заинтересовани за уметност и да су били пријатно изненађени бројем посетилаца, те да су чули да је, након посете Музеју, зец постао омиљена животиња.
С. Ковач
Фото: Б. Павковић