overcast clouds
10°C
08.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9902
usd
108.5051
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Истраживање о положају младих у Новом Саду

16.05.2022. 10:29 10:34
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Скоро половина младих у Новом Саду похађала је и жели да похађа програме неформалног образовања, трећина није сигурна да ли ће по завршетку формалног образовања пронаћи адекватно запослење у Новом Саду, док скоро четвртина младих из Новог Сада планира да напусти Србију, с тим да би се трећина сигурно вратила, а близу половине њих би се можда вратило у Србију након одласка, резултати су истраживања о положају младих и њиховим проблемима у Новом Саду које је спровео Европски омладински центар за Локалног омбудсмана.

Још један од закључака тог истраживања је да скоро петина младих жели да напусти Нови Сад, а да је исто толико њих задовољно животом у њему, док око две петине младих не планира да напусти Нови Сад, већ жели да у њему остане. 

За потребе истраживања, од 1. септембра до 1. новембра прошле године, анкетирано је око две хиљаде младих узраста од 15 до 30 година из градских и приградских насеља, како би се утврдили проблеми са којима се сусрећу, као и њихови предлози за побољшање положаја младих. Истраживање се односило на област образовања и запошљавања младих, здравље, културу и слободно време, безбедност, активизам и партиципацију и информисања младих. 

Више од трећине анкетираних размишља о покретању бизниса у будућности, док скоро половина младих одлази на превентивне здравствене прегледе, а трећина то ради ретко. Истраживање је показало и да млади из Новог Сада у највећој мери никада нису конзумирали лаке и тешке дроге, али  већина њих с времена на време конзумира алкохол. Трећина младих није сексуално активна, а више од четвртине испитаника увек користи контрацептивна средства. Још један податак у истраживању је и да је скоро трећина младих у депресивном или анксиозном стању, а приближно толико није. Мање од три одсто њих зна да постоје бесплатна психолошка саветовалишта за унапређење програма менталног здравља и користи их. 


Насиље се махом не пријављује 

Више од половине младих из Новог Сада било је жртва вербалног, виртуелног или физичког насиља. Скоро три четвртине њих је сведочило насиљу и то су махом особе женског пола које, у већини случајева, насиље не пријављују. Препорука спрам тога је да је потребно радити на већем оснаживању и едукацији младих девојака и жена да пријаве насиље које трпе или које су сведоци насиља. 


Млади у највећој мери биоскоп посећују понекад, библиотеку, позориште и музеј ретко, концерте понекад, док галерије, изложбе слика и промоције књига скоро никада, док ретко и понекад иду на излете, путовања по Србији, ређе путују у иностранство и на екскурзије, а често одлазе на летовање на море, показују резултати истраживања о положају младих у Новом Саду.

Оно што млади предлажу, како би се се њихов положај побољшао, између осталог је и повећање запошљавања већим бројем радних места за високообразоване, лакше и брже запошљавање у струци, без prеthodnog искуства, бољи услови за куповину стана, подизање стамбених кредита и раније осамостаљивање, наводи се у истраживању.

Такође, у истраживању је предложено и промовисање предузетништва код младих, њихово охрабривање и едуковање за започињање бизниса, информисање о законодавним аспектима, као и више субвенција ка младима и мамама предузетницама. Млади у оквиру тог истраживања предложили су и мере које би могле да утичу на смањење одлива образованог становништва, а међу њима је укључивање младих у доношење одлука, више пословних прилика, помоћ и подршка домаћим предузетницима, повећање субвенција за започињање стартапа и компанија чији ће оснивачи бити млади, развој популационе политике и политике становања за младе, младе брачне парове и породице са и без деце, као и забрана емитовања садржаја који пропагира погрешне вредности код младих и рад на смањењу насиља у школама и на улици међу вршњацима, али и смањење дискриминације у сваком смислу и међу свим категоријама у друштву, а нарочито према младима. Целокупно истраживање могуће је прочитати на сајту Локалног омбудсмана zastitnikgradjana.novisad.rs.

Д. Андулајевић

Пише:
Пошаљите коментар