Историјски архив града и Дневник: Изложба о НАТО агресији
Поводом 21. годишњице НАТО агресије, Историјски архив града Новог Сада је организовао изложбу „Писање новосадског ’Дневника’ о бомбардовању 1999. године”.
Изложба је реализована у сарадњи с листом „Дневник”, а аутор изложбе која се може погледати на званичној веб-страници Историјског архива града Новог Сада је Ненад Грачанин.
– Истраживачима је немогуће да реконструишу историју Новог Сада без помног проучавања писања у листу „Дневник”, тако да он представља веома битан извор и почетну тачку за све оне који се интересују о прошлости нашег града у поседњих седамдесетак година – каже директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев. – Кроз ову изложбу покушали смо да прикажемо хуманитарну катастрофу, херојске подвиге и јуначка страдања кроз која су прошли Нови Сад и Новосађани током 78 дана НАТО агресије.
Све је почело 24. марта око 20 часова, када су бомбардовани Клиса и касарна „Мајевица”.
– Више од 50 дана Нови Сад је био изложен директним нападима, бомбама и крстарећим ракетама, а на његову околину и Фрушку гору пало је више од хиљаду пројектила – присећа се Ђурђев. – Рафинерија је била готово тотално уништена, цела сремска страна је остала без пијаће воде, што је погодило око 60.000 људи. Уништена је била зграда Телевизије Нови Сад, као и далеководи и електроенергетска постројења. Оштећене су биле градске четврти Видовданско насеље, Шангај, Сремска Каменица, Буковац и Детелинара. И нашем архиву нанета је велика материјална штета.
Међу бомбардованим привредним постројењима, осим Рафинерије, оштећени су и „Новограп”, „Петар Драпшин”, „Техногас”, „Монтинг”, „Гуминс”, „Албус”, Пекарска индустрија „Данубијус”, „Необус”, „Агрохем”, хотел „Варадин” на тврђави, продавнице „Центрославије” и „Звезде”.
По неким подацима, бомбе и ракете НАТО агресора оштетиле су укупно 2.325 станова и кућа, више од двадесет основних и средњих школа и вртића, неколико факултета и културно-историјских установа и споменика, музеје Војводине и Новог Сада, зграду Извршног већа Војводине и порушиле сва три моста која су повезивале леву и десну обалу Дунава.
С. С.