Искорак у лечењу деце са сметњама у развоју
Сензорна соба, друга у Новом Саду, а прва у Србији у оквиру примарне здравствене заштите, отворена је у Дому здравља „Нови Сад”, у објекту
„Јован Јовановић Змај” у Улици Змај Огњена Вука 19. Тај терапијски простор, састављен из више терапијских елемената, који се могу комбиновати захваљујући чему деца са читавим спектром развојних сметњи могу бити на треманима у њему, резултат је и дар компаније „Хемофарм”.
По речима специјалисткиње развојне психологије у Развојном саветовалишту Сузане Лаловић Зекић, сензорна соба ће много значити, пре свега терапеутима, јер ће моћи квалитетније да раде с малишанима, а онда и деци.
– Третмани у сензорној соби су увек индивидуални – нагласила је Сузана Лаловић Зекић. – Прво се обави психодијагностички поступак и на основу добијених резултата планирају се третмани, који трају пола сата. У зависности од врсте патологије, дакле од тога да ли су то деца из аутистичног спектра, да ли је код њих у питању успорен психо-моторни развој, поремећај пажње, хиперкинетски синдром, сметње у учењу, муцање, успорен говорно-језички развој и слично, планирају се третмани. Неки од тих елемената се појачавају, односно стимулација неког чула се, у зависности од патологије, појачава, док се за друго чуло стимулација или смањује или потпуно укида.
Она је напоменула да ће су у тој соби радити третмани с децом од рођења до њихове 12. године.
Директор Дома здравља „Нови Сад” др Веселин Бојат је истакао да су отварање сензорне собе, као иновативне методе у лечењу деце с посебним потребама, иницирали његови најближи сарадници, изузетно квалификовани и цењени стручњаци у областима којима се баве.
– У почетку ни сами нисмо веровали да ћемо успети да реализујемо ту идеју, међутим, као и увек, нашао се неко ко је препознао наше потребе и захтеве – казао је Бојат. – Овог пута били су то представници „Хемофарма”, који су у потпуности финансирали опремање собе, а то није мала сума за данашње време. Надам се да ће соба и рад с помагалима у њој у врло катком периоду дати одличне резултате и ефекте.
Како је рекао, соба с истом наменом, али знатно веће површине и боље опремљена, постоји у ШОСО „Др Милан Петровић”, а намера Дома здравља је да у склопу саветовалишта, кроз које годишње прође 23.000 деце, пружи малишанима који нису уписани у ту школу исте методе лечења.
На рашњој свечаности поводом завршетка опремања сензорне собе, представница „Хемофарма” Слађана Стојиловић истакла је да је стављањем сензорне собе у функцију, отворено ново поглавље у раду Дома здравља „Нови Сад” и да компанији чини част што је учествовала у томе. Нагласила је да је „Хемофарм” присутан 56 година на тржишту и да је све то време друштвено одговорна компанија, што се очитује не само кроз контитуирано снабдевање тржишта фармацеутским производима него и подржавањем различитих активности и потеба друштва, од који су здравствене имале приоритет.
З. Милосављевић
Фото: Р. Хаџић