Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИНТЕРВЈУ Милан Ђурић: Борба за свако ново радно место

15.04.2023. 08:57 10:08
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Након усвајања завршног рачуна буџета за прошлу годину Нови Сад се спрема за први ребаланс ове године. О томе, али и о стању у градским предузећима, новим инвестицијама и садашњим и будућим градилиштима у граду, за „Дневник„ говори градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

Одговарајући на питање како оцењује показатеље из завршног рачуна и на шта ће бити распоређен преостали новац кроз ребаланс, Ђурић истиче да је веома задовољан оствареним резултатом.

- Приходе смо у 2022. години остварили у износу од око 40,5 милијарди динара, што представља чак 98,5 одсто годишњег плана. Посматрајући остварење прихода, највеће учешће у томе имају текући приходи у износу од 32,4 милијарде динара. То је кључни показатељ привредног развоја града, а да би грађани боље разумели треба да знају да су порези у 2022. години остварени у висини од 22,5 милијарди динара док је 2012. години остварење прихода по основу пореза било више него дупло мање - 10,6 милијарди динара. Прошле године је порез на зараде остварен у износу од 13 милијарди динара, што је за 18 процената, или непуне две милијарде динара, више него 2021. године. То је директан резултат реализованих домаћих и страних инвестиција, што је допринело и континуираном паду стопе незапослености.  Укупни расходи у току 2022. године извршени су у износу од 36,62 милијарди динара, односно преко 89 одсто плана. Увек говорим о важности висине капиталних издвајања јер из тих средстава градимо путеве, школе, вртиће, комуналну инфраструктуру, домове пензионера, културне станице, домове здравља ... За капиталну потрошњу планирано је 14,42 милијарди динара, односно преко 35 одсто укупних средстава буџета. Потрошња капиталних издвајања током 2022. године реализована је у висини од скоро 85 одсто, што је веома добар показатељ. Прошле године је завршено 125 капиталних пројеката, али је и започето много нових. Остварен је суфицит у висини од 3,44 милијарде динара, а с обзиром на то да су у току припреме за ребаланс буџета, ускоро ће бити познато како ће бити распоређена средства из дела који већ није распоређен буџетом за 2023. годину.

Кад смо код Скупштине, опозиција је највеће критике упутила стању у јавним и јавно-комуналним градским предузећима, посебно истичући ЈГСП „Нови Сад„. Како то коментаришете, има ли основа за критике и да ли се праве посебни планови за ЈГСП?

- Можда да их подсетите у каквом су стању била та иста предузећа док су они били на власти, јер не бих се бавио критикама које су засноване на потпуним неистинама. Ми смо пре десет година затекли потпуни хаос, и финансијски и организациони, и предузећа која су била пред потпуним колапсом. У међувремену смо имали једну епидемијску и ову глобалну енергетску кризу, које Новосађани нису могли да осете захваљујући томе што водимо одговорну политику, и знамо да управљамо Градом у таквим ситуацијама. Што се тиче ЈГСП – а, упркос расту цене горива цене на глобалном нивоу, ми нисмо имали до сада ни минималну корекцију цена. Град је издвајањима из буџета надоместио разлику рецимо до пуне цене карте за јавни превоз, као и за низ других услуга. За ГСП се ради и на адекавтним мерама финансијске консолидације. Ми смо као Град омогућили да цена карте годинама уназад буде 65 динара, односно 110 динара. 

Како оцењујете први квартал ове године у Новом Саду, у односу на исти период prеthodnе године?

- Уколико посматрамо први квартал са аспекта буџета, остварени приходи су за 33 одсто виши него у истом периоду прошле године, што је добар показатељ. Некада није захвално посматрати финансијске показатеље по кварталима, али је од великог значаја да их пратите и правите адекватне анализе. Настављамо да се боримо за свако ново радно место и сваку нову инвестицију, и да даље развијамо наш Нови Сад.


Четврти мост

Почело је рашчишћавање градилишта на бачкој срани за четврти мост, а и Град је уступио држави парцеле на траси будућег моста. Када се очекује почетак изградње и да ли се назиру рокови за њен завршетак?

- Град је више парцела у јавној својини, на основу одлуке Скупштине Града, пренео на Републику Србију за потребе изградње овог моста. Преостале парцеле које су у власништву приватних лица су у поступку експропијације, а део парцела је и у државној својини. Све се то решава. 


Буџет града је импозантан, Нови Сад, уз Београд, предњачи по просеку плата у Србији. Какве бенефите ће то донети целом граду?

Чињеница да је буџет Града за 2023. годину планиран у износу од 40,65 милијарди динара, што је за чак 153 посто више у односну на 2012. када је реализација буџета износила 16,09 милијарди динара. То јасно показује раст јавних финансија, који је резултат десетогодишњег рада у привлачењу инвестиција. Направили смо потпуни преокрет у стварању пословног амбијента и услова за отварање нових компанија, а тиме и нових радних места. У периоду од 2012. године, 14 страних компанија започело је своје пословање у Новом Саду, међу којима су и имена попут Континентала, Бери Калебаут, Нидека, Лира, Аптива, БМТС и других светских гиганата. У последњих десет година запослено је 42.670 људи. Повећањем броја запослених и развојем привредне активности Град остварује веће приходе од свих пореских облика на које по закону има право, а пре свега од пореза на зараде. Већи буџет значи и више капиталних инвестиција, али и унапређенији комунални систем, већа улагања у образовање, здравство, културу, спорт, као и већа издвајања у области социјалне и дечије заштите. Управо из тих прихода данас имамо планирану капиталну потрошњу у висини од преко 14 милијарди динара, и можемо да пружимо услугу бесплатног боравка наших малишана у Предшколској установи Радосно детињство, да обезбедимо бесплатне уџбенике за све ђаке прваке, да субвенционишемо боравак малишана у приватним вртићима .... 


Врло брзо нова „Нидекова” фабрика

Очекује се скоро отварање друге Нидекове фабрике у Радној зони Север. Биле су најаве да стиже још страних команија у Нови Сад. Има ли помака на том плану, односно да ли се зна нешто више о потенцијалним инвеститорима?

- Тачно је да нас ускоро очекује отварање друге фабрике јапанског гиганта Нидец Елесџс, и то ће бити велики дан за Нови Сад. Свакодневно се боримо за нове инвестиције и нова радна места, и не прође ни један дан да немам разговоре на ту тему. Огромну помоћ и подршку имамо у председнику Србије Александру Вучићу и Влади Србије. Верујте да с нестрпљењем очекујем да са мојим Новосађанима поделим још једну сјајну вест. То ће бити врло брзо.


Најављено је да социјална давања остају, бесплатни вртици, помоћ предузетницима, мајкама, подстицаји за запошљавање. Да ли град Нови Сад, по Вашем мишљењу, довољно брине о суграђанима. шта је оно што бисте посебно истакли, а што је вазно за бољи живот Новосађана.. Може ли још нешто да се уради, или је у плану?

- Стабилност јавних финансија нам дозвољава да пружамо грађанима бројне програме подршке и субвенција. Нови Сад је пионир у многим давањима и у односу на укупан буџет имамо изузетно висок проценат издвајања средстава за помоћ социјално угроженим, за мере пронаталитетне политике, за субвенције за самозапошљавање, подршке спорту, култури, здравству, образовању ... Од 2020. године родитељи су ослобођени плаћања државног вртића, а за ту намену смо ове године у буџету издвојили 750 милиона динара. За финасијску подршку породицама чија деца похађају приватне вртиће планирано је око 380 милиона динара, односно субвенције за 3.700 деце. Поред тога, новосадски ђаци прваци ће поново добити бесплатне уџбенике. Од програма за најстарије суграђане издвојио бих одлазак пензионера на рехабилитацију у бање, за шта је град од 2012 до 2022. године издвојио 46,4 милиона динара. У истом периоду, али за накнаду дела трошкова за вантелесну оплодњу издвојено је 95,5 милиона динара. Пружамо подршку женама предузетницама и у 2023. години издвојено је 15 милиона динара за програме економског оснаживања и осамостаљивања жена, као и 50 милиона динара за програм подршке микро и малим предузећима. Изградњом станова у јавној својини са могућношћу стицања својине корисника по непрофитним условима, трудимо се да решимо стамбени проблем вишечланим породицама са ниским просечним примањима. Навео сам само неке од програма подршке и помоћи. Ту смо једни због других, јер нам је заједнички циљ да се наш Нови Сад развија и напредује у сваком погледу. То су ставке у буџету које константно повећавамо, јер је брига о Новосађанима императив у раду ове градске власти. Наставио сам  политику мог prеthodnika Милоша Вучевића, са којим се град Нови Сад, prеthodnih десет година развијао невероватном брзином. И то је политика успешног вођења града. Ту смо за наше суграђане, и сви имамо један заједнички циљ да се наш Нови Сад развија и напредује у сваком погледу.

Светозар Крстић

 

Израда техничке документације за „мост близанац”

Шта се догађа са мостом близанцем на Сентандрејском путу? Да ли ће у догледно време почети и његова изградња?

- Због изузетне саобраћајне оптерећености и проширења Сентандрејског пута, постоји потреба за изградњом новог Сентандрејског моста, непосредно уз постојећи, а за овај тзв. „мост близанац“ тренутно је у току израда техничке документације. Завршен је део геодетских радова и геомеханичких испитивања и израђено је Идејно решење моста. У току је поступак усаглашавања предлога текста Споразума са ЈП „Путеви Србије“ Београд, имајући у виду да постоји спремност за реализацију заједничких активности у будућности. Решавање имовинско - правних послова се приводи крају, и у процесу експропријације је остало решавање још свега једне парцеле.

Пише:
Пошаљите коментар