Институт за јавно здравље Војводине: Епидемиолошка ситуација уобичајена за ово доба године
Током prеthodnih месец дана регистровано је три пута мање случајева заразних болести у односу на исти период прошле године, саопштено је на редовној конференцији за медије у Институту за јавно здравље Војводине.
По речима прим. др Светлане Илић, иако је број оболелих мањи, структура пријављених заразних болести и епидемија показују да је ситуација уобичајена за ово подручје.
Најчешћа обољења из групе заразних болести у prеthodnom месецу биле су респираторне инфекције, а грађани су се лекарима највише обраћали због инфекција горњих респираторних путева.
Када је реч о заразним болестима против којих се спроводи системска имунизација, др Илић наводи да је у протеклом периоду регистровано седам случајева великог кашља и код једне особе забележене су заушке. У односу на prеthodnu годину пријављено је чак пет пута мање оболелих од цревних зараза, а пацијенти су код лекара одлазили због заразних пролива. Протеклог месеца тровање храном проузроковано салмонелом регистровано је код 13 особа, док је ентеритис проузрокован кампилобактеријом забележен код четворо.
Апликација за одвикавање од пушења
Уз подршку Градске управе за здравство, Институт за јавно здравље Војводине до краја 2019. године ће развити и тестирати апликацију за мобилне телефоне, која би требало да помогне код одвикавања од пушења.
Доц. др Снежана Укропина најавила је да ће 31. маја, под слоганом “Не дозволи да због дувана изгубиш дах”, бити обележен Светски дан без дувана. Она је нагласила да је дувански дим најчешћи узрок рака плућа и у нашој земљи водећи узрок малигних болести код мушкараца, а трећи код жена. Осим тога, пушење је водећи узрок хроничне опструктивне болести плућа.
Др Укропина је подсетила на то да је почела Европска недеља јавног здравља, под слоганом “Прослављамо здравље становништва”, и трајаће до сутра, 17. маја.
У prеthodnom месецу забележено је 11 случајева полно преносивих болести, а анализа њихове структуре показује значајне разлике у учесталости појединих обољења из те групе. Како је Др Светлана Илић напоменула, због карактеристика сексуално преносивих болести и стигматизације заражених, реално је претпоставити да је број оболелих већи од регистрованог. Од гениталне хламидијезе оболеле су три особе, од парентералних хепатитиса (Б и Ц) шесторо, а регистрована су и два случаја ХИВ-а.
„На основу анализе 526 узорка воде за пиће током предходног месеца утврђена је здравствена исправност у 98 одсто случајева“, рекао је др Емил Живадиновић, специјалиста хигијене.
„Током априла у узорку воде из јавног бунара код ресторана на Рибарском острву забележене су микробиолошке опасности по здравље, те се не препоручује његова употреба.“
Будући да ни вода на другим контролисаним градским бунарима не задовољава одредбе националних норматива, када је реч о физичко-хемијским показатељима здравствене исправности, лекари саветују да грађани за пиће користе воду из градског водовода.
Из Института за јавно здравље Војводине наводе да је на њиховом сајту доступна интерактивна мапа на којој је приказана исправност воде на јавним бунарима у Новом Саду и околним местима.
Ј. Вукашиновић