ГРИП У ОПАДАЊУ Малишани се од понедељка враћају у школе и вртиће
- Узимајући у обзир да је у Војводини регистрован средњи праг интензитета клиничке активности вируса, као и то да је стопа обољења сличних грипу у седмој недељи посматрања два пута нижа у односу на ону из шесте недеље надзора, очекује се да ће предшколски и школски колективи наставити са радом како је и планирано у понедељак, 24. фебруара - поручила је јуче на редовној месечној конференцији за новинаре Института за јавно здравље Војводине специјалиста хигијене прим. др Светлана Илић.
Тај опадајући тренд се може тумачити као жељена последица спровођења привремене обуставе рада поменутих колектива, у којима бораве деца предшколског и школског узраста.
По њеним речима, од 14. јануара до 18. фебруара је у Војводини регистровано за 28 одсто мање оболелих од заразних болести, у односу на prеthodni период прошле године. Респираторне заразне болести и даље предњаче за разлику од осталих које припадају тог групи болести. Стога је од великог кашља оболело девет особа, док је туберкулоза регистрована код четири особе, на нивоу Покрајине.
- У посматраном периоду, водећа цревна заразна болест је проузрокована кампилобактером, који је примећен код 17 особа, док је од салмонеле оболело 16 особа - каже докторка. - Најчешћи узрок су биле недовољно термички обрађене намирнице.
Како је рекла наша саговорница, протеклих месец дана је регистровано за 22 одсто мање полно преносивих обољења, него у истом периоду лане. Од гениталне хламидијазе су оболеле три особе, док је од парентералних хепатитиса ( Б и Ц ) оболело шест особа. Носилаштво вируса ХИВ - а и оболевање од АИДС - а утврђене су код по једне особе.
- Током јануара, имали смо повећану концентрацију честица прашине на свим мерним местима на којима се квалитет ваздуха мери у граду , а што се тиче осталих загађујућих материја, оне нису забележене - казала је специјалиста хигијене, проф. др Сања Бијеловић са Института за јавно здравље Војводине. - На нашем сајту налази се интерактивна мапа која свакодневно приказује индекс квалитета ваздуха у реалном времену.
По њеним речима, током протеклих месец дана, обављене су и контроле здравствене исправности воде за пиће пореклом из новосадског водовода и више од 98 одсто узорака је исправно, стога не постоји никакав ризик употребе воде за пиће по здравље људи. Проблем са јавним бунарима постоји сваког месеца, а бунар “Снежна Марија”, као и увек показује микробиолошку неисправност воде, стога није препоручљива за употребу.
- Други јавни бунари јесу микробиолошки исправни, али садрже неке хемијске елементе, стога се не препоручује за коришћење - поручила је докторка. - Сад како долази лепше време и људи крену у шетњу по Фрушкој гори, биће значајно да имају доступне информације о здравственој исправности воде јавних бунара на појединим местима, стога на нашем сајту такође имају доступне информације које им могу користити.
И. Бакмаз