(ФОТО) НАЈМЛАЂИ ФОЛКЛОРАШИ У КИСАЧУ СВЕЧАНО ОТВОРИЛИ ФЕСТИВАЛ „ЗЛАТА БРАНА” Сви заједно смо држава
Фестивал „Злата Брана”, у организацији Културног центра Кисач а уз подршку Града Новог Сада, отворен је данас у дворишту ОШ „Људовит Штур” у Кисачу, а на овогодишњем, 30. по реду дечјем међународном фестивалу, учествују малишани из Србије и региона.
Том приликом најмлађи фолклорни ансамбли су афирмисали словачку традицију, културу, народне обичаје и ношње.
– Србија је држава која ће увек неговати различитости, помагати све оне који желе да чувају традицију, а словачка заједница је показала како се то може урадити на леп и креативан начин – истакао је на отварању саветник премијера Милоша Вучевића Предраг Рајић. – Влада Републике Србије ће наставити са подршком свих националних заједница, јер је Србија кућа свих грађана без обзира на верску, националну или неку другу припадност. А ми ћемо сасвим сигурно бити ту да помогнемо све пројекте које имате и осмишљавате, а којима желите да очувате своју самобитност, традицију и млађим нараштајима покажете ко су били њихови преци. Србија уме веома да цени све то. Словаци су грађани Републике Србије и сви смо потпуно равноправни и сви заједно смо држава. Ова манифестација као и сваке године окупља више од хиљаду учесника из свих словачких места у Србији, а осим учесника, фестивал посете и многобројни гости из иностранства.
– Заиста ми је увек част и задовољство да дођем у Кисач и поздрављам вас у име градоначелника Милана Ђурића и Градске управе за културу која свесрдно подржава реализацију програма Културног центра и увек тражи начина како да унапредимо програме кроз синергију и умрежавање са другим институцијама културе у граду како бисмо спровели све што је градска културна политика – истакао је члан Градског већа за културу Далибор Рожић. – Ми показујемо да КЦ Кисач кроз своје програме на најбољи могући начин промовише и афирмише све оно што чини традицију заједнице Словака у Србији, Кисачу, и тако ће наставити да ради и у будућности. Култура је важно поље живота које повезује људе, јача осећај припадности, заједници и додатно формира идентитет.
Овај фестивал траје још од 1993. године када су житељи Кисача прослављали 220 година од доласка Словака у то насеље. Наиме, његови утемељивачи су истакли да је циљ дружење деце кроз песму и игру, размена искуства стручњака и педагога, као и подстицање сакупљачке делатности, заједничку анализу и оцену фестивала, али и стручно усмеравање почетника путем семинара и предавања.
И. Јапунџа