ФЕЈСБУК ГРУПА KOJA ”ОЛАКШАВА ЖИВОТ” Савети, препоруке, питања на једном месту
У време дигитализације и опште присутности нових технологија у свакодневном животу, све више људи се окреће ка интернету када се суочи с дилемом или питањем на које не зна одговор.
За оне који ипак преферирају да савете добију од других људи а не Гугла, најједноставније решење су Фејсбук групе. Једна од таквих је и „Извините, ја само да питам”, настала 2015. године а данас броји преко 20.000 чланова. Превасходно су је користили само Новосађани, док они данас чине две трећине укупног броја чланова.
– Идеја је проистекла из Фејсбук групе „Just give”. Циљ те групе је да ствари које вам нису потребне поклоните некоме ко ће их корисити – рекла је за „Дневник” администратор и оснивач Фејсбук групе „Извините, ја само да питам” Адријана Грјуић. – Понекад би и људи затражили нешто што им је требало, па између осталог и савет, помоћ, идеју. Како су се поједини чланови групе бунили јер то није била њена првобитна намена, основала сам „Извините, ја само да питам”.
Грујићева је рекла да је од првог дана покушала да створи сигурну средину, колико је то могуће на друштвеним мрежама. Доста времена проводила је покушавајући да препозна лажне профиле и уклони их из групе. Говор мржње, осуђивање, критике, па и шале које нису на месту, одмах су брисани.
– Охрабрујем људе да нема глупих питања ни глупих одговора, свако непоштовање и неприкладно писање у групи санкционишу се искључивањем из групе – казала је наша сагвоорница. – Имали смо ситуације да су људи тражили некога преко групе кога нису видели 30 година. Иза нас је велики број враћених новчаника, торби и докумената, кључева, играчака, много удомљених паса и мачака. Била је и објава за малтезера који је спасен из канала у Сивцу. Објава је постављена у групи и две особе су одмах селе у ауто и отишле да узму куцу.
Саговорница је објаснила да је највећи утицај на њу имала објава о изгладнелим коњима на Крчединској ади и да је цела акција њиховог збрињавања покренута из ове групе. Вест је пренета у свим медијима, а целој акцији спасавања животиња на крају су се прикључиле и спасилачке и војне службе.
– Дешавало ми се да када разговарам с неким и питају ме за савет, ја их упутим на групу и они се изненаде, кажу да су већ чланови и да им је супер јер је атмосфера добра и позитивна – рекла је Адријана. – Пре неког времена Фејсбук је увео опцију анонимних објава, а одскора и анонимних коментара. У нашој групи ово се показало као сјајна опција јер смо током година стекли поверење неосуђивања и људи се осећају слободни да поделе своје најприватније ствари и затраже савет или помоћ. Захваљујући томе, али и динамици групе, схватили смо колико људи у ствари пати и чезне да промени своје психолошко стање. И заиста је охрабрујуће чути речи захвалности када успемо својим саветима, подршком и поступцима да некоме олакшамо живот.
Б. Гуран