ЕДУКАЦИЈА ОСНОВАЦА О ШТЕТНОСТИ ДУВАНСКОГ ДИМА Све ово су опасности по здравље
Психолози Саветовалиште за младе Дома здравља “Нови Сад” ће данас посетити ОШ “Вук Караџић” и одржати предавање на тему “Школе без дуванског дима”
У оквиру пројекта „Школе без дуванског дима“ који се реализује у сарадњи са Градском управом за здравство, организоване су радионице прилагођене ученицима петих разреда у пет основних школа са територије Града Новог Сада.
Пројекат је покренут ради подизања свести младих о значају здравља, спречавања и сузбијања употребе дувана, упознавања младих са садржајем, штетностима дуванског дима и ефектима на здравље.
Ниједан орган у организму није поштеђен штетног утицаја дуванског дима. Код дувана је карактеристичан кумулативно-сабирајући ефекат. Сабира се свака попушена цигарета. Након дугогодишњег коришћења дувана долази до многих поремећаја здравља као што су: бронхитис, астма, инфаркт миокарда, пушачка нога, рак плућа... Особе које активно пуше дуван означавају се као активни пушачи, а особе које са њима бораве у затвореном простору и индиректно (пасивно) удишу дим, називају се пасивни пушачи.
У Србији, преко 90% деце су пасивни пушачи. Дувански дим оштећује одбрамбени систем плућа, јер он мора да уклања честице дуванског дима које дете удише. Зато деца пушача имају чешће инфекције дисајних путева што са собом носи дужа и тежа погоршања астме која лошије реагују на прописану терапију. Деца изложена дуванском диму у свом окружењу имају и чешће инфекције средњег уха, са заостајањем секрета у уху, што временом може довести до губитка слуха. Деца изложена дуванском диму чешће имају и друге алергије - алергијски ринитис, синуситис, коњуктивитис... Ако деца са астмом пропуше, то представља ризик за појаву ХОПБ (хроничне опструктивне плућне болести) која у великој мери оштећује њихову плућну функцију и може скратити животни век, у просеку од 15 до 25 година.