Догодине градња избегличких станова у Ветернику
Изградња 276 станова у Улица војводе Путника у Ветернику, по информацијама из Комесаријата за избеглице и миграције, требало би да почне на пролеће следеће године.
Како кажу у Комесаријату, избор корисника у завршној је фази, а истовремено је у току и пројектовање станова, односно зграда.
У склопу припрема за реализацију тог пројекта градоначелник Новог Сада Милош Вучевић 18. августа 2014. године потписао је с Комесаријатом за избеглице и миграције Меморандум о сарадњи, којим је предвиђена изградња 276 станова за избеглице. Тим програмом предвиђено је да корисници након шест месеци коришћења стана под закупом, стичу право на његов откуп, под условима повољнијим од тржишних и по прописима о стамбеном збрињавању избеглица.
У Градској кући истичу да је Нови Сад испунио свој део обавеза предвиђених Меморандумом о сарадњи, што значи да је обезбедио комунално опремљено грађевинско земљишта за градњу. Новац за подизање станова обезбеђује се из донације Фонда Регионалног стамбеног пројекта, преко Банке за развој Савета Европе. Пре две године потписан је уговор између Града Новог Сада, Комесаријата за избеглице и миграције и Јединице за спровођење пројекта, чиме су се стекли услови за отпочињање процеса избора корисника. На јавни позив расписан прошле године, који је трајо месец дана, пријавило се 695 најугроженијих избегличких породица.
Градња станова у Ветернику спада у потпројекат 5 Регионалног стамбеног програма, који се спроводи истовремено у 27 јединица локалне самоуправе. Њиме је предвиђено да укупно буде изграђено 1.267 станова.
Под патронатом Комесаријата за избеглице и миграције, у Новом Саду се примењује више модела стамбеног збрињавања избеглица. Подела монтажних кућа је завршена, док су додела грађевинског материјала и изградња станова у фази реализације. Осим у Ветернику, додела станова у закуп с могућношћу куповине предвиђена је и у Футогу, и то представља потпројекат ВИ.
Иначе, Регионални програм стамбеног збрињавања (РСП) је заједнички вишегодишњи програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, којим треба трајно стамбено збринути око 27.000 најугроженијих избегличких породица, односно око 74.000 људи у региону. Од тога је 16.780 породица, или око 45.000 људи, из Србије. Регионални стамбени програм у Србији вреди 330 милиона евра, а за све четири земље кошта 584 милиона евра. Финансира га Европска унија као највећи донатор, али и Сједињене Америчке Државе.
Закључно с 1. јулом ове године, у Новом Саду је регистровано 21.445 избеглица. Они, као и 29.781 људи који су у међувремену узели држављанство Србије, имају право да се пријављују на програме стамбеног збрињавања, с тим што су ти програми првенствено намењени најугроженијим социјалним случајевима, оболелима, као и породицама које су изгубиле своје најближе у рату, а при том немају нигде трајно решено стамбено питање.
З. Милосављевић