broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Добровољно давалаштво тромбоцита и матичних ћелија

22.09.2021. 09:40 09:41
Пише:
Фото: С. Шушњевић

У Заводу за трансфузију крви Војводине јуче је од 9 до 19 сати одржала се акција добровољног давања крви, али овога пута тражили су се донатори тромбоцита и матичних ћелија, нарочито неопходних оболелима од леукемије.

Грађани су том имали прилике да нешто више сазнају о начинима на које могу да помогну и неком спасу живот, дарујући посебне компонентне које живот значе.  - До 13 сати је 25 Новосађана попунило медицински упитник и дало узорак крви – каже за “Дневник” председник Удружења за борбу против акутних леукемија ”Леука” Предраг Слијепчевић.

– На основу узорка се ради одређена типизација ткива да се види да ли су подударни са неким од оболелих. Уколико се неко већ подудара са пацијентом који је на листи чекања, обави се разговор са лекарима, прође се комплетна процедура ригорозног здравствемног преглед и ако је све у реду и нема никакве апсолутне опасности по здравље даваоца, онда може да приступи процедури донирања тромбоцита, односно матичних ћелија. Трансплатација матичним ћелијама се не ради више као некад из коштане сржи, већ је поступак безболан и ради се путем крви, као и код давања тромбоцита. Простим поступком ауто ферезом се само издвајају матичне ћелије из крви, док се крв враћа даваоцу и тај процес траје око три сата.

Како каже, за сада се у Регистру добровољних даваоца коштане сржи налази 9.000 хуманиниста, а тај број треба да буде минимум 100.000. Зато се и организују овакве акције, не би ли се људи упознали са важношћу трансплатације и колико су пацијентима оболелим од леукемије тромбоцити и матичне ћелије важни. Буквално могу да дарују некоме живот.


Ко све може бити давалац

Што се тиче тромбоцита, даваоци могу бити само потпуно здраве особе, које не пију никакве лекове, од 18 до 60 година старости и жене које нису рађале или имале трудноћу. Кад су даваоци матичних ћелија у питању донатори могу бити сви, осим оболелих од канцера, аутоимуних болести, тешких срчаних, бубрежих и плучних болести и дијабетиса на инсулину. Старосна граница је од 18 до 50 година.


- Наши оболели тренутно зависе од Светског регистра матичних ћелија, чекајући на странце, те неки људи не дочекају своју шансу, нарочито откако је коронавирус узео маха – објашњава наш саговорник, рекавши да се акције реализују осим у нашем граду, и у Ужицу, Београду, Крагујевацу, Суботици Нишу, у сарадњи са Фондацијом Ане и Владе Дивца, УСАИД и Балканским фондом за демократију, који су својом финансијском и логистичком подршком омогућили да све заживи.

Мајка двадесетогодишњака ком је урађена трансплатација матичним ћелијама Далиборка Лукић дошла је из Београда, како би дала свој допринос у позиву за помоћ. 

- Леукемија је болест која је погодила целу нашу породицу, а мој син трансплантиран захваљујући донору из Немачке, који је дао матичне ћелије, јер овде није било никаквих подударности и тако му је помогао, спасао му је живот – рекла је мајка Далиборка. - Два месеца је чекао. Ово је свакако хуман гест и сваки човек би бар требао да размисли о томе, а онда и да уради корак више. То је безболан процес и ради се обичним вађењем крви, а спашава живот. Не могу довољно да се захвалим донору, а моћи ћу лично тек после две године.

Студент шесте године Медицинског факултета Универзитета у Беоограду Видоје Крсмановић има 24 године и каже да је једном приликом видео објаву коју је поставио председник “Леука” удружења на Фејсбуку, који је хитно позивао добровољне даваоце тромбоцита за малог дечака. Тада није могао да остане имун на апел за помоћ.

- Морао сам да реагујем и сада на сваких двадесетак дана дајем тромбоците, а одлучио сам се да постанем и донор матичних ћелија пре неколико месеци, те сам  недавно добио своју донорску картицу – са поносом истиче млади студент. - Волео бих да људи схвате колико је важно помоћи, без обзира што је то неко кога уопште не познајемо: нити друг, пријатељ, брат или сестра, већ само број у статистици и само један од многобројних оболелих од малигних болести. Ако само својих сат времена треба да одвојим да седнем поред те машине и дам тромбоците, знајући да је некоме то шанса да сутра загрли своје унуке, дружи се са својом децом или једноставно ужива у животу, зашто онда то не бих урадио? То је прво безбедно за мене, а онда и безболно, а њима значи живот. Зато позивам све људе добре воље да помогну у борби против леукемије, јер је она један опак непријатељ и подмукла болест, чије лечење је јако компликовано, а тромбоцити и матичне ћелије су есенцијални део њиховог лечења.

Председник Удружења за борбу против акутних леукемија ”Леука” Предраг Слијепчевић каже да су са Заводом за трансфузију крви у Крагујевцу, у договору са начелником, започели потпуно другачији вид тражења давалаца. Наиме, када дођу добровољни даваоци крви, који су ко зна колико пута исказали своју хуманост, лекари их питају да ли би ушли и у Регистар даваоца матичних ћелија.

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар