До лета нови бројачи возила и радари
Нови уређаји за бројање и категоризацију возила до лета ће бити постављени у пет градских улица – Максима Горког, Бате Бркића, Народног фронта, на Футошком путу и Путу Шајкашког одреда, код Каћког моста, с тим да ће се опрема на Футошком путу и у Улици Народног фронта налазити на стазама и мериће само проток бициклистичког саобраћаја.
Осим тога, фиксни мерачи брзине биће постављени код ОШ „Вук Караџић” у Каћу, те на улазу у то приградско насеље, Кисач и Бегеч.
Набавка и постављање уређаја за бројање и категоризацију возила коштаће готово девет милиона динара с ПДВ-ом (8.994.000), док ће за уградњу фиксних мерача брзине Град издвојити око шест милиона (5.964.000). У обе јавне набавке Управа за грађевинско земљиште и инвестиције одабрала је добављаче од ранијих година – „Богал инжењеринг” за бројаче возила и бицикала, односно за брзинске дисплеје предузећа „ДМВ индустријски контролни системи” из Ниша, „Адомне” из Новог Сада и „Сигнал” из Сомбора. Рок за постављање опреме је три месеца, тачније 90 календарских дана, укључујући и израду техничке документације и прибављање дозвола и сагласности од за то надлежних органа.
Нови Сад већ има успостављен систем за аутоматско бројање возила и одговарајући уређаји су постављени на више од 40 места у граду. Тај систем подразумева прикупљање података путем опреме, која је постављена на бројачким местима, као и аутоматски пренос података на централни рачунар у надлежности Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције, али и извештавање о тренутном стању саобраћаја на сајту Управе.
На дисплејима поред стаза грађани могу видети колико је бицикала прошло, док опрема на неким другим местима мери и проток моторног саобраћаја и категорише возила. Прикупљени подаци, који показују врсту возила, региструју и њихову брзину у реалном времену, с тим што дисплеји приказују и број бициклиста/возила по дану, као и укупан број за целу годину, али и опште информације попут датума, времена, температуре.
Ни фиксни мерачи брзине, који ће овог пута бити постављени код ОШ „Вук Karayić” у Каћу, те на улазу у то приградско насеље, Кисач и Бегеч, нису новина. Како се из тендерске документације може приметити, код ОШ „Вук Karayić” у Каћу ће бити постављена два, како их ђаци често називају, „смајлија” с уграђеним доплер-радаром. Знак с упозорењем „деца на путу” на дисплеју приказује ограничење брзине, а испод тих натписа су приказани емотикони „осмех” у зеленој боји и „тужан” у црвеној, зависно од детектоване брзине кретања возила, док се у доњем делу појављује порука „успори” у црвеној боји или „хвала” у зеленој. Први такви знакови с радарима набављени су још 2019. године и постављени код ОШ „Ђорђе Натошевић” у Улици Максима Горког и на Телепу у зони ОШ „Јожеф Атила”, а од тада их је у зонама образовних установа у граду и приградским насељима монтирано више од 30.
Саобраћајна сигнализација с радарима иначе информише возаче о ограничењу брзине, стварној брзини кретања, али их и упозорава на прекорачење, а одабрана предузећа ће уз знакове морати да испоруче и софтвере за контролу и дијагностику путем таблета или лаптопа. Прикупљени подаци користиће се за анализу саобраћаја и требало би да, како је објашњено, омогуће детектовање периода када је највише прекршаја, те помогну откривање насилних возача. Осим тога, софтвер обезбеђује и податке о максималној и просечној брзини возила, окупираности улице, броју возила, активности знака и броју прекорачења брзине. Знак с дисплејом мора бити интегрисан у систем надзора и контроле, као и компатибилан с већ инсталираним системом. Предвиђено је да се знакови с доплер-радаром напајају преко соларних панела или с мреже уличне расвете.
Када је реч о саобраћајној сигнализацији на улазу у насељена места, планирано је постављање укупно шест – по два у Каћу (ДП ИИ-129), Кисачу (ДП ИИ-113) и Бегечу (ДП ИБ -12). Улаз у насељено место обележава се постављањем знака с уграђеним доплер-радаром, који се активира када возило које се приближава прекорачи брзину. У горњем делу знака налазе се симболи „30”, „40” и „50” од диода у белој боји. На средини је исписан текст „ваша брзина”, док је у доњем делу реч „хвала”, уколико возач поштује ограничење брзине, или „успори”, ако је у питању прекорачење.
Ј. Вукашиновић