clear sky
12°C
18.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0208
usd
107.8135
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Четвородневни горански-еко кампови у Сремским Карловцима

29.06.2021. 11:29 11:31
Пише:
Фото: Приватна архива

Као што су у протекле три деценије полазници летње школе црквеног појања “Корнелију у спомен” радо виђени гости у Сремским Карловцима током лета, тако су то последњих неколико година постали и малишани који бораве у горанским еко-камповима у Еколошком центру “Радуловачки”, у организацији Покрета горана Новог Сада.

Чим су их Карловчани угледали прошле седмице, када је почела овогодишња серија кампова, по речима организатора, са осмехом су им прилазили и разговарали са њима и лидерима.

Низ од шест кампова током лета, три у јуну и исто толико у августу, отпочео је кампом “Другољуб”, намењеном најмлађима, деци од шест до девет година. За њега је до сада било и највеће интересовање тако да је четири дана, колико иначе кампови трају, у Карловцима боравило 36 малишана из различитих места Србије, међу којима је највише било новосадске и деце из Београда.

– То је нови камп који обједињује све тематске целине којима се бавимо у оквиру тог програма за децу  – каже Соња Коњовић из Покрета горана Новог Сада. – Кроз све едукативне и креативне радионице које су биле организоване провлачила се основна нит, а то је важност тимског рада и заједништва, како у људској заједници, тако и у животињском свету.

Истог дана када је први завршен, отпочео је “Дрвољуб”, један од два кампа осмишљена за нешто старију децу, између девет и 12 година. У центру пажње рада у оквиру тог кампа били су еко-системи, дрвеће и заштићена стабла Сремских Карловаца, а у јуче започетом “Цветољубу” нагласак је на лековитом, зачинском и другим врстама биља.

Сваке године уводе се новине у садржаје и полаже пуно на квалитет онога што се деци нуди

– Заједничко свим камповима јесте упознавање Сремских Карловаца, који пружају огроман спектар вредности, почев од културно-историјских до природних – напомиње Соња Коњовић. – Обавезан је одлазак у природу, у Дворску башту, пловидба Дунавом, захваљујући катамарану, током које обилазе део Ковиљско-петроварадинског рита и Дунавац. На сваком од природних амбијената имају радионице, на којима показују шта су научили у школи и овде код нас. Цео дан им је испуњен различитим активностима, доста се крећу, друже са вршњацима и шире круг познанстава. По доласку остављају мобилне телефона у корпицу и на њих потпуно забораве док су у кампу јер им се пружају садржаји који им заокупе сву пажњу.

Са децом раде дугогодишњи стручни сарадници Покрета горана из различитих области, од којих су неки чак као мали били полазници ових кампова који постоје од 1997. године. Сваке године уводе се новине у садржаје и полаже пуно на квалитет онога што се деци нуди.

Председник Покрета Горана Војводине Алекса Јефтић каже да су полазници смештени у објекту који је одговара европским стандардима и пружа максималну сигурност деце у сваком смислу. С обзиром на високе температуре ових дана, води се рачуна да собе у којима су смештени буду примерено расхлађене, као и да они проводе време у хладовини и пију довољно течности.

– Учешће у камповима после изолација због пандемије коронавируса, више него очигледно, веома је пријало деци – каже Јафтић и додаје да су предвиђања да ће садржаји какве Покрет горана пружа, бити све траженији. – Деца су врло заинтересована и активна и, судећи по запажањима лидера кампова, врло послушна.

Горански еко-кампови уживају подршку Управе за заштиту животне средине Града Новог Сада. Након једноипомесечне паузе, настављају се половином августа. Тада ће у низу бити одржани кампови за старију децу, “Птицољуб” (од 14. до 17. августа) и “Бубољуб” (од 20. до 23. августа) за ону између девет и 12 година, док је “Природољуб” намењен tinеjyеrima и он је планиран од 17. до 20. августа.

Зорица Милосављевић

 

Аутор:
Пошаљите коментар