Бизнисмени и ИТ стручњаци улажу новац у луксузне некретнине
У Новом Саду су у понуди 34 куће чија је цена већа од 900.000 евра, а најскупља међу њима кошта 1.493.500 евра и налази се у Сремској Каменици.
Реч је о пространим луксузним кућама у самом центру града или ближој околини. Сваке године се бележи раст продаје неркетнина, како у Новом Саду, тако и у држави, а самим тим се мењају и своте новца које је за њих потребно издвојити. Агенти за некретнине кажу да на цену утиче велика потражња, те да појефтињења неће бити у скорије време, пошто је у плану изградња нових стамбених простора. Поскупљење грађевинског материјала је још једна ставка која диже цену станова, али и кућа.
С друге стране, ту су купци који се на разне начине сналазе како би обезбедили својој породици дом, бар они са просечним примањима. Ипак, судећи по понуди кућа, има и оних који су у могућности да искеширају више од милион евра за луксузни дом. Оно што се такође “може прочитати између редова” посматрајући огласе, је и то да је све више него очигледно да ће се за некретнину у мирнијем делу Новог Сада плаћати далеко више него у самом центру града, пошто је многи желе да се склоне од градске гужве. У складу са тим, евидентно је да расту цене кућа по ободу Новог Сада, а најскупље су у Сремској Каменици, мада их у стопу прате и оне у околним местима, јер је просечно за пристојну кућу, укњижену, са двориштем потребно више од 100.000 евра.
У огласима у којима се нуде некретнине 21 кућа је скупља од милион евра. Она најскупља кошта близу милион и по и површине је скоро 300 метара квадратних, односно поседује пет соба и налази се у Сремској Каменици. У огласу је исктакнуто да се налази на мирном месту, без буке и саобраћаја, поред пута и потока, а на великом плацу од 3.802 метра квадратна, па је; како кажу, “прави рај за породични живот”. Луксузна кућа са базеном на Поповици је нешто јефтинија, а за 660 м2 са базеном и помоћним објектима за госте и помоћно особље је потребно издвојити 1.300.000 евра. Поглед пуца на обронке Фрушке горе, а кућа се налази на парцели од 3.500 метара квадратних. На делу парцеле су четинари, а у приземном делу су две гараже. У једном делу се налази и виноград. Ђакузи се налази је поред базена, али у самој кући...
Весна Куртеш из “Инвикта некретнине” каже да има и скупљих кућа од оних оглашених, али да продавци нису спремни да буду приказани у јавности, па их нема нигде у огласима. По њеним речима има више група продаваца, од оних који су некада били у бизнису, па саградили кућу која им је сада вишак из разних разлога, како због високе цене одржавања, али и од тога што деца одлазе од њих па им је таква кућа превелика, до оних који су у годинама.
- Има и оних који продају луксузне куће јер сматрају да је сада прави моменат за то, због и више него повољне цене. С друге стране, људи који купују су из ИТ индустрије, потом из бизниса. Можда им и није потребна некретнина, али улажу у њу јер су проценили да је тренутно боље уложити вишак новца у неку непокретност него га остављати у банци и на тај начин чувају капитал - казала је Куртеш. На цену, како је појаснила, утичу локација, квалитет градње, инфраструктурна опремљеност, као и приступачност. Више је у тренду кућа са погледом на град, али да је ван града и да има поглед на реку.
Данча Слалов из “Статус некретнина” каже за “Дневник” да се највише потражују и купују луксузне куће до 500.000 евра и потврђује наводе колегинице да најскупље куће нису ни оглашене.
- Луксузне куће искључиво се продају путем агенција и, наравно, легитимишу се купци. Већином су купци странци, ретко ко од наших држављана купује такву врсту некретнина – каже Слалов.
С. Аничић Илић