overcast clouds
1°C
08.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БИРАМО НАЈЛЕПШУ БАШТУ Свака биљка жив је створ

05.05.2022. 12:49 12:57
Пише:
Фото: Приватна архива

Радну недељу у граду Сања Петровић одмара у породичној кући у Ковиљу, па након бриге о мноштву цвећа у стану и канцеларији, наша саговорница заједно са својим оцем одржава и праву цветну оазу која је пријављена као кандидат за најлепшу башту Новог Сада у акцији нашег листа, „Новосадске телевизије” и компаније “Цолор медиа communications”.

Иако још увек недовршена, са великим плановима за уређење након Ђурђевдана, Сања је поносна на своју башту, те јој пријатељи често говоре да, кад би посадила биљку унатрашке, она би свеједно израсла.

– Када сам у башти, заборавим и на време и на место, константно нешто мењам и експериментишем – рекла је Сања Петровић. – Велики сам љубитељ цвећа, сматрам да је свака биљка жив створ који осећа моју љубав и враћа ми је.

Осим љубави, наша саговорница нема посебних тајни за одржавању баште, па каже да користи гнојиво и средства против напасти као и сви други, али да посебну пажњу обраћа на временске услове и поштује их, те чека прави моменат да неки цвет изнесе напоље или посади. Осим тога, Сања прорачунава место које највише годи цвету спрам количине хлада или сунца које захтева.

– Неке биљке још увек нисам засадила јер је било хладно, али јесам мушкатле, које су изузетно отпорне на хладноћу, а винке су ми унутра за сада, јер њима прија велик врућина – објаснила је она. – Када седим у башти добијем визију где би шта изгледало лепше, где има простора да се дода нешто, па тако увек нешто мењам и премештам. . 

Осим великог баштенског хибискуса који цвета у бордо цветом у јулу, башта Сање Петровић богата је сезонским, али вишегодишњим биљкама. Сваки стуб у дворишту окружен је пузајућим ружама, а како различите биљке цветају у различито време, наша саговорница истиче да током пролећа и лета увек има неки нови цвет ком се се диви.

– Пролазници редовно лети стају и сликају хибискус у цвату, а комшијама и пријатељима радо делим пелцере, а и бабе кажу да је то добро против урока – казала је она. – Посао око баште ми није напоран, али ми најтеже пада када ми нешто од биљака пропадне, или када ветар поломи биљку.


Пријаве до 15. јуна

Акција “Најлепша башта Новог Сада“ наставља се и овог пролећа. Дневни лист “Дневник”, Новосадска телевизија и Компанија “Цолор Медиа Communications” четврту годину заредом организују избор најлепшег врта у сарадњи са Француским институтом у Новом Саду. Башта је најлепши кутак сваког дома и зато позивамо читаоце да покажу башту на коју су тако поносни, а да при томе освоје и награде (семе, саднице, саксије и друге вредне награде). Сви суграђани који желе да представе своју башту, то могу учинити до 15. јуна, путем mail адресе: [email protected]. Такође, на конкурсу могу да учествују и баште које су биле у конкуренцији 2019. и 2020. године. Победника очекује наградно путовање на продужени викенд за две особе.


Осим цвећа, башту наше саговорнице красе и декоративни предмети које Сања и њен отац прикупљају, па поред старих коњских кола, ту и је бицикл са којег су скинуте гуме и који је офарбан, па је сада претворен у украс. Сања се полако окреће природним материјалима, па већ дуже време мења пластичне саксије и тренутно је у потрази за висећим жардињерама од природног материјала, за које тврди да су тешке за проналажење. Ипак, наша саговорница саветује да, нарочито уколико се узима већи број саксија ођедном или је у питању пројекат који изискује више новца, саксије треба куповати директно од произвођача, чије се странице лако могу пронаћи на Интернету.

– Саднице цвећа купујем код пријатељице у Сремској Каменици у расаднику “Миливојевић” и око тога сам јако пробирљива јер су биљке данас већином хибриди, мање су отпорне и теже за одржавање – рекла је Сања. – Имам сачуване старе мушкатле и примећујем разлику, много су отпорније, па водим рачуна да не узимам од сваког саднице.

Д. Андулајевић

 

Пише:
Пошаљите коментар