Биолошки третмани против комараца из хеликоптера и амфибија
Током викенда иза нас и првог дана ове недеље новосадска “Циклонизација” је извела прве овогодишње третмане против руралних или речних комараца у Новом Саду, Беочину и Сремским Карловцима. Реч је о биолошким третманима леденим БТИ гранулума против ларви ове врсте комараца, који су изведени из хеликоптера и амфибија.
- Већ недељама пратимо кретање водостаја Дунава и других река. У протеклом периоду имали смо пораст водостаја и пуњење излива који су изворишта комараца. Третманима је prеthodio мониторинг на целом току Дунава кроз територију града Новог Сада и околних општина. На основу резултата мониторинга, наше екипе су извеле третман изворишта комараца, наредних дана следи контрола успешности третмана, а ако буде било потребе, третмани ће бити поновљени - објашњава mеnayеr за односе са јавношћу „Циклонизације” Дарио Аћимовић.
Према његовим речима, пораст водостаја река, као и честе падавине prеthodnih недеља, уз пораст спољашњих температура, погодовали су великој продукцији ларви ове врсте комараца, па у “Циклонизацији” очекују и спремају и третмане против одраслих јединки речних комараца.
Овогодишња систематска акција заштите здравља грађана од комараца стартовала је у пуном обиму пре више од две недеље. Акција је почела извођењем третмана против урбаних или, такозваних, кућних комараца у затвореном и на отвореном у квартовима на Новом насељу и Сателиту у којима се налазе зграде чији подруми су константно под водом и који су идеална изворишта комараца током целе године. На овом подручју су, како појашњава Аћимовић, извршени прво ларвицидни третмани, а потом и третмани са земље против одраслих форми комараца. Паралено са овим третманима, ларвицидно су третирана и сва изворишта кућних комараца на каналима и барама на целој територији Града Новог Сада.
Аћимовић наводи да је мониторинг комараца константан током сезоне и да ће третмани бити извођени чим се за то укаже потреба.
- Сада је већ очигледно да смо последњих година суочени са измењеним климатским условима, које су, у комбинацију са другим факторима, довеле по повећане опасности од ширења заразних болести које преносе комарци. Уз то, узимајући у обзир да је „Циклонизација“ још 2018. године у Новом Саду открила одрасле јединке азијског тиграстог комарца (Аедес албопицтус), а да је током прошлих сезона детектовала и ширење ове инвазивне врсте из првобитних резервоара по околним деловима града, као и чињеницу да ни ове године није било праве зиме и континуираних ниских температуре, очекујемо да није било природне редукције њихове бројности. Зато ће и ове сезоне, уз стандардну борбу са речним и кућним комарцима, посебан акценат бити стављен на мониторинг и третмане против ове врсте комараца - каже Аћимовић.
Тиграсти комарац је инвазивна врста, пореклом из југоисточне Азије, која се последњих година шири по Европи. До ширења долази због повећеног и убрзаног промета роба у свету, али вероватно и због измењених климатских услова последњих година. Оно што одликује тиграсте комарце је чињеница да им је за репродукцију довољна и изузетно мала количина воде. Реч је о комарцима који су обично ситнији од домаћих речних и урбаних комараца, али и изузетно агресивни у тражењу крвног оброка. При томе, за разлику од домаћих комараца, који су најактивнији ујутро и увече, тиграсти комарци гризу већим делом дана.
- Такође, водећи рачуна о здрављу грађана и уважавајући чињеницу да је у нашој земљи од 2012. године и званично регистрована зараженост комараца вирусом Западног Нила, а да је године 2013. у Србији забележена највећа епидемија оболелих од вируса Западног Нила на територији Европе, Нови Сад је први од градова почео да издваја и ресурсе за континуирано праћење бројности и заражености комараца током целе сезоне и на територији целог града. На нашем подручју доминантни преносиоци ове болести су урбани, или кућни комарци, а претпоставља се да може да је пренсе и азијски тиграсти комарац. Зато ће “Циклонозација”, у сарадњи са градском управом и Институтом за јавно здравље Војводине, и током ове сезоне редовно слати узорке комараца на анализу. Уз то, како је једина ефикасна заштита становништва систематско сузбијање комараца и држање њихове бројности испод критичног нивоа, третмани ће се изводити конктинурано на свим локацијама, чим мониторинг покаже повећану бројност комараца - објашњава Аћимовић.
Иначе, систематска акција заштите здравља грађана од комараца подрзумева мониторинг ларви и одраслих комараца, биолошке и хемијске третмане против ларви комараца са земље, воде и из ваздуха, као и третмане против одраслих форми комараца са земље, воде и из ваздуха. Такође, подразумева и контролу успешности свих врста третмана.
С. Аничић Илић