Бегечани задовољни слободном библиотеком
Бегеч има бројне активности којима се дичи, па тако и култура оставља трага, захваљујући свакодневним напорима оних који је заступају.
Директорка Културног центра у Бегечу Лидија Санковић, која је и сама уметница, дошла је на идеју да део Центра претвори у слободну библиотеку и на тај начин омогући љубитељима писане речи да и они на неки начин учествују у ширењу културе тог места.
– Направили смо слободну библиотеку, која функционише тако што људи сами доносе књиге које им више не требају или једноставно своје благо желе да поделе с комшијама – казала је Лидија Санковић.
– Узимају се слободно и произвољно, а уколико неко жели, може и да је не врати, што је и смисао слободне библиотеке. Иако неко однесе књигу, људи доносе нове, те се није десило да библиотека остане без различитих штива за читање.
Према њеним речима, Бегечани су веома задовољни том идејом. Њен циљ је задовољити потребе свих узрасних категорија, односно и најмлађима и оним најстаријима обезбедити интересантне културне садржаје јер се само на тај начин становништво неког места може културолошки уздизати.
– Трудим се да будем отворена за све идеје и предлоге и свиђа ми се што су људи то препознали, те сами долазе с идејама да желе нешто да направе, попут изложбе слика или промоције књиге, знајући да ћу учинити све да им то омогућим – рекла је Лидија Санковић. Битно ми је да Културни центар живи јер без културе ни човек нема неку вредност, а камоли мало приградско место као што је Бегеч. Осим библиотеке, културу заступају и различите секције, попут фолклорне и ликовне, повремено буду одржане и креативне радионице за децу, а одскоро су почели и Компјутерску секцијом.
– Пошто се уче основе програмирања, направила сам секцију тако да буде приступачна како деци, тако и старијим генерацијама, јер су они доста заинтересовани да се едукују у том правцу – навела је наша саговорница. – Осим секција, имамо и доста манифестација, а највише сам поносна на „Бегзит”, који смо први пут организовали пре три године од сопственог новца и који је одлично прихваћен. Захваљујући пролећној приредби и манифестацији која се реализује за сеоску славу Светог Луку, успевамо да уштедимо и направимо један већи концерт.
Како је додала, сваке године се труде да имају нове идеје које презентују градским институцијама, конкуришући на гомиле пројеката, али, нажалост, још ниједан нису добили, те се надају да ће у скоријој будућности „убости” бар један. А простора за побољшања увек има, све док постоје они који желе културно да се уздижу.
И. Миклоши
Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовао је „Маркет ИТ маркетинг енд ПР”, а суфинансиран је од Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.