Апарати за реанимацију на фреквентним локацијама у граду
НОВИ САД: На територији Града Новог Сада има укупно 15 дефибрилатора на најфреквентнијим локацијама у граду, а први апарат постављен је пре осам година, ипак Новосађани не знају за њихово постојање, а ни начин употребе.
Апарати за реанимацију постављени су на Штранду, Железничкој станици, Спенсу, Лиманској и Футошкој пијаци, Стадиону "Карађорђе", Градском гробљу, у згради суда, Градској кући, Медицинском факултету, Факултету техничких наука, у зградама "Информатике", Културног центра, Завода за здравствену заштиту студената, као и у Луци "Нови Сад".
Њихово постојање је оправдано имајући у виду велику стопу обољевања и смртност од кардиоваскуларних болести у Војводини, па ипак до сада су коришћени успешно само једанпут и то на Железничкој станици.
Апарат могу да користе сви и након притиска дугмета, прате се гласовна упутства.
"Уколико апарат препозна ритам који је за испоруку електрошока, даће упутства и упозорити спасиоца и испоручити шок. Уколико ритам који постоји није за испоруку шока, добиће се јасна гласовна упутства шта даље радити, односно да ли наставити масажу и срца вештачко дисање до доласка екипе хитне помоћи, каже Мирјана Бурсаћ из Завода за хитну медицинску помоћ.
Још једна добра ствар код уличних дефибрилатора јесте та што се приликом његове активације, алармира и Хитна служба, али њеног доласка, важна је правовремена и исправна реакција спасиоца.
(rtv.rs)