Андрија Шрек: Гени заувек сведоче о нама
„За оне ’традиционалне’, који сматрају да по сваку цену морају да имају сина да им се не ’затре семе’, да би ’продужили лозу свога презимена’ и слично, испричаћу причу о две новосадске породице да бих илустровао колико је све то бесмислено, или, у најмању руку, краткога даха”, написао је на свом „Фејсбук” профилу Новосађанин Андрија Шрек, познати педијатар, и одмотао породично клупко неколико генерација уназад.
С једне стране, породица Малетић, по линији Андријине мајке, у једном тренутку изнедрила је три сина, а већ у следећој генерацији није имала ниједног мушког потомка, те је тако и завршила своје стабло, макар на папиру. С друге стране, деда Иштван Шрек, Андријин деда по оцу, имао је два сина, од којих је само млађи добио дечака, чији је једини наследник наш саговорник Андрија, који сада има ћерку. Пратећи мушку линију те фамилије, долази се до закључка да ће се и то необично, додуше немачко презиме које је и једино у нашем граду, ускоро угасити.
„Али, није то важно. Важно је оно што остаје иза нас и што шаљемо даље, а то су, осим клипова на ’YouTube’-u и ових блесавих постова, ДНК и гени записани у њима, који ће заувек сведочити о нама! А презимена? Пих, па коме је до тога уопште стало?” – питао је Андрија своје „пратиоце” на „Фејсу”, који су га махом подржали, а ми смо искористили прилику да с њим о свему томе детаљније поразговарамо.
Зашавши дубље у историју његових Малетић-Шрек предака, схватили смо да те породице, заправо, никад неће нестати. Најбољи докази за то су: његов прадеда Лука Малетић, један од оснивача Удружења Срба занатлија Новог Сада, деда Ђорђе Малетић, који је по завршетку медицине у Прагу постао управник Покрајинске болнице и покрајински министар здравља, а да је Андријин отац – Андрија Шрек, био познати архитекта који је пројектовао некадашњи биоскоп „Арена”, Робну кућу „Углед”, студентске домове на Лиману, док је наш саговорник данас познати педијатар.
– После моје смрти, дакле, нестаће и та новосадска лоза Шрекова, као и то презиме из Новога Сада – наводи најмлађи Андрија и, премда му је жао због тога, најважније му је то што он ипак има дете. – Мени је лично важно што имам дете, и то је довољно да „информација” буде послата даље. Жао ми је што ће нестати презиме које је аутентично, али ми није жао што немам сина. Људи се разводе јер не могу да имају синове, а то поготово иницирају мушкарци, и не знајући да њихов хромозом одређује пол детета, односно да жене нису ништа криве.
Будући да ради с децом, примећује колико и родитељи у граду више значаја придају синовима, односно некад се чини да се радују више њима него ћеркама.
– Важно је да људи схвате да, иако постоје три сина у једној генерацији, може да се деси да већ у наредној не буде више мушких потомака – указује Шрек, додајући да родитељи често размишљају инстинктивно, а не биолошки.
Ипак, презиме Шрек данас се најчешће везује за цртани лик Шрек студија „DreamWorks Пицтурес”, због којег је наш саговорник Андрија дошао на једну блесаву идеју.
– Кад се појавио цртани, хтео сам да их тужим, да узмем паре. Смислио бих неки разлог. Шрек јесте позитиван лик, али се не понаша баш пристојно, једе бубе, али сам схватио да они имају адвокате због којих бих на крају ја морао да платим или се одрекнем презимена, тако да сам одустао на време – шали се Андрија. – Тако да, боље да ми његова фигурица стоји у ординацији, мада данашња деца већ не знају ко је он. Пре је било: дође дете и док одушевљено викне: „Шрееееек”, ја сам већ видео грло и обавио део прегледа.
Л. Радловачки