ТЕК СВАКА ПЕТА ЖЕНА ПРИЈАВИ НАСИЉЕ Истраживање открило тужну статистику
Само 20,7 одсто жена које су преживеле неки облик партнерског насиља то искуство и пријави.
Ово је резултат истраживања које је спровео Центар за истраживање и развој друштва ИДЕАС, уз подршку Кабинета министарке без портфеља задужене за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјане Мацуре.
Како је саопштено из Кабинета министарке, током истраживања прикупљени су подаци о томе у којој мери социо-економски положај и финансијска зависност од партнера утичу на могућност жена да изађу из ситуације насиља, као и о томе како држава може ефикасније да одговори на овај изазов кроз конкретне мере подршке. Према резултатима истраживања, жене које се одлучују да потраже помоћ најчешће се обраћају центрима за социјални рад (60 одсто), затим полицији (46,8 одсто), док су на трећем месту верске организације (37,5 одсто). У значајном проценту жене се обраћају и здравственим установама (32,4 одсто), док најмањи број њих помоћ тражи код невладиних организација (5,6 одсто).
Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура навела је да ће њен тим наставити да, у сарадњи са институцијама и организацијама које сматрају савезницима у борби против насиља у породици, ради на побољшању третмана који добијају жртве насиља онда када донесу храбру одлуку и обрате се за помоћ. Према њеним речима, важно је знати да подршка постоји и да се правовременим реаговањем могу спречити потенцијално трагични исходи. Мацура је апеловала на жртве насиља да се обрате надлежним институцијама и потраже помоћ, јер је, како је навела, свака пријава корак ка сигурнијем и праведнијем друштву.
Р. Д.