КАКО ДОБИТИ РАДНИ СТО УДАЉЕН СВЕГА ТРИ МЕТРА ОД БЕЗОСОВОГ? Довољно је да одговорите на ова два његова питања
Ен Хајат води сопствену фирму, специјализовану за саветовање великих компанија. Важи за успешну пословну жену која је кроз године савладала бројне изазове.
Један од кључних тренутака у њеној каријери био је период рада за власника Амазона, америчког милијардера Џефа Безоса.
Позив за први круг
Хајатова је била лична асистенткиња једног од најбогатијих људи на свету од 2002. до 2005. године. У недавном интервјуу, поделила је детаље о томе како је добила посао код Безоса.
Све је почело након што је послала своју биографију компанији Амазон, не очекујући превише. На њено изненађење, добила је позив за први круг интервјуа, а за позицију млађег асистента.
Без познанстава у познатој компанији, без ИТ образовања или искуства у сличним улогама, закорачила је у процес који ће јој променити живот.
Завршни интервју
Први круг је био интензиван. Имала је неколико разговора са вишим асистентима, а неки су трајали читав дан.
Један јој је посебно остао у сећању - вођен је у мрачној канцеларији коју су осветљавали једино екран пун линија кода и шарено ноћно светло које се окретало у углу.
Када је све завршено, чекала је нови позив. Међутим, прошло је неколико месеци и лагано је губила наду. А онда је стигао позив регрутера Амазона за завршни интервју.
Уз извињење због чекања, речено јој је да је ово последњи круг. Оно што јој нису рекли јесте ко ће га водити, преноси CNBC.
„Забавна мозгалица”
Једног октобарског јутра, ушла је у салу за састанке без превелике тензије. Седела је стрпљиво на столици, а када су се врата отворила - угледала је Џефа Безоса!
Власник Амазона је сео наспрам ње, насмешио се и представио. Одмах на почетку је рекао да ће јој поставити два питања и да ће прво бити „забавна мозгалица”.
Затим је устао, узео маркер и пришао табли. Тражио је од кандидаткиње да процени „колико има прозорских стакала у Сијетлу”.
„Ја ћу урадити математику”, додао је.
Осетила је панику
Хајатова каже да је у тренутку „осетила панику”. Али онда је застала, сабрала се и покушала да разуме сврху питања. Закључила је да Безос не тражи тачан одговор, већ жели да види како њен ум функционише - да ли може да разложи комплексан проблем на мање, савладиве кораке.
Почела је од процене броја становника Сијетла. Погађајући прилично тачно, рекла је да град има око милион људи - чисто ради лакшег рачунања. Затим је додала да свака особа има дом, неки облик превоза и радно место или школу - а сви ти објекти имају прозоре.
На основу тога, предложила је да израчунају просек прозорских стакала по категоријама и користе га као основу за процену. Кренули су са математиком.
Разматрали су разне сценарије - разлике међу домаћинствима, типовима возила, пословним просторима, школама, специфичне случајеве и начине како да се узму у обзир све аномалије.
Иако је имала осећај да разговор траје сатима, а вероватно је све трајало десетак минута. Безос је све време исписивао бројеве по табли.
Друго питање
На крају, када су заједно дошли до коначне процене, заокружио је број и рекао: „Делује тачно”.
Затим је дошло време за друго питање, које је гласило: „Који су твоји каријерни циљеви?”.
Хајатова је одговорила да је Амазон место пуно амбициозних и страствених људи, каква хоће да постане. Желела је да научи оно што они знају, јер су њихове вештине управо оно што жели да развија код себе.
Искрено је признала да нема искуства као асистент, али да зна колико је важно бити „ван своје зоне комфора”. Нагласила је жељу да учи и развија се.
Шта је схватила?
Годинама касније, упознајући Џефа Безоса, схватила је и зашто су два поменута питања била довољна.
Није проверавао њене техничке способности - тестирао је снагу воље, храброст и спремност да се креће његовим темпом.
Безос ју је запослио одмах. Доделио јој је сто удаљен свега три метра од његовог, најближи сто извршном директору у целој компанији Амазон.