ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ Лајмска болест у порасту БРЗА РЕАКЦИЈА НАКОН УЈЕДА КЉУЧНА А ево како да се заштитите
Лајмска болест може да се јави од три до чак 40 дана након уједа крпеља.
Зато је важно извадити га у року од 24 сата од уједа, јер је тада вероватноћа инфекције знатно мања.
Због климатских промена, сезона крпеља се продужава, а број случајева лајмске болести у САД је у порасту. Према подацима Центра за контролу и превенцију болести, број пријављених случајева порастао је за више од 40 одсто између 2022. и 2023. године. Крпељи који преносе бактерију Borrelia burgdorferi, узрочника лајмске болести, постају активни већ на температурама изнад 7°C уз високу влажност, што омогућава њихово ширење на нова подручја.
Иако прецизних података о броју оболелих у Србији нема, процењује се да је ситуација слична. На пример, око 30 одсто крпеља на територији Београда носи ову бактерију.
Лајмска болест је инфективна болест коју преносе крпељи, а први симптоми су често црвен осип у облику мете, грозница, умор и болови у мишићима и зглобовима. Ако се не лечи на време, може изазвати озбиљне проблеме са нервним системом, срцем и зглобовима.
Лечење подразумева антибиотике, најчешће доксициклин. Међутим, истраживачи са Универзитета Нортвестерн тестирали су више од 500 антибиотика и лекова одобрених од стране ФДА и открили да антибиотик пиперацилин, из групе пеницилина, може излечити мишеве заражене лајмском болешћу у дозама 100 пута мањим од доксициклина. Доксициклин има нежељене ефекте и није делотворан код око 20 одсто пацијената, а није препоручен ни за малу децу. Иако је пиперацилин већ одобрен за друге намене, његова примена код људи с лајмском болешћу тек треба да буде клинички испитана.
Превенција је кључна
Док се не развију нове терапије, најбоља заштита је превенција. Боравак у природи, посебно у сезони крпеља (пролеће и лето), захтева додатну пажњу. Препоручује се:
ношење дугих рукава и панталона светлих боја,
увлачење ногавица у чарапе и затворена обућа,
употреба репелената са DEET-ом или икаридином,
темељан преглед тела, деце и љубимаца по повратку кући – нарочито иза колена, у препонама, пазуху, на врату, темену и иза ушију.
Уколико приметите крпеља, треба га извадити што пре, пожељно у року од 24 сата. Најбезбедније је користити танку, шиљату пинцету – ухватити га што ближе кожи и повући право, без окретања. Место убода затим треба дезинфиковати, а пинцету опрати алкохолом.
Ако се појаве симптоми попут осипа у облику прстена, повишене температуре или малаксалости – обавезно се јавите лекару.
Извор: WebMD / Zdravlje.kurir.rs