”ЗА ЈЕДНЕ, ЋИРИЛИЧНИ НАТПИС ЈЕ УВРЕДЉИВ, А ЗА ДРУГЕ ЈЕ ДЕО ИДЕНТИТЕТА” Шимпрага: Закон о гробљима је политички алат; Знамења везана за усташку идеологију нису предмет овог закона.
ЗАГРЕБ: Посланица Самосталне демократске српске странке (СДС С) Ања Шимпрага оценила је данас у хрватском парламенту да Предлог новог закона о гробљима, којим се предвиђа уклањање споменика који вређају верске, моралне или националне осећаје грађана, отвара Пандорина кутија, "отварају врата дискриминацији и арбитрарности".
„Закон на први поглед делује као технички закон, али у суштини отвара врата дискриминацији и арбитрарности. То није само правни оквир за управљање гробљима, него политички алат који може продубити поделе у нашем друштву. Под изговором заштите националних осећаја отвара се Пандорина кутија историјског ревизионизма и институционалне дискриминације”, казала је Шимпрага.
Нови закон о гробљима доноси се након 27 година на инсистирање десног Домовинског покрета, партнера у Влади ХДЗ-а, а осим што уређује односно унифицира управљање гробљима, предвиђа и уклањање споменика постављених након 30. маја 1990., који, како се наводи, вређају верске, моралне или националне осећаје Хрвата.
„Закон је примерен демократској држави у 21. веку, не тражи ништа више него да гробља буду уређена у складу са законом, да натписи на гробовима не вређају моралне, верске и националне осећаје грађана и да буду у складу с Уставом. Ништа више и ништа мање”, рекао је потпредседник Владе, министар Бранко Бачић.
Шимпрага сматра да се превише простора оставља за субјективно тумачење вређања верских и националних осећаја. „За једне ћирилични натпис је увредљив, а за друге је део идентитета”, казала је.
Пита како она друга знамења везана за усташку идеологију, а која исто налазимо на гробљима, нису предмет овог закона.
Одговорио јој је посланик ДП Стипо Млинарић рекавши да нико неће уклањати натписе на ћирилици, али хоће четничке споменике.
А његов партијски колега Томислав Јосић је у име Клуба Домовинског покрета рекао да се законом уклањају споменици постављени након 30. маја 1990. а „тада није било усташа у Хрватској нити усташких споменика”.
"Ако је Шимпрага мислила на споменике ХОС-а, Јосић напомиње да је реч о легалној јединици која је бранила Хрватску и није законом забрањена", навео је Јосић, пренела је Хина.