КАД ЉУДИ РАДЕ У СКЛАДУ С ПРИРОДОМ Вуци, медведи и супови сити, а пчеле на броју, и то захваљујући отпаду из кланица
На падинама планине Јадовник, у срцу југозападне Србије, налази се једно несвакидашње место – хранилиште Кашан.
Овај јединствени „ресторан“ под ведрим небом намењен је дивљим животињама, међу којима су белоглави супови, вукови, медведи и лисице.
Свој свакодневни оброк налазе захваљујући ентузијазму и посвећености чланова Удружења грађана „Јадовник – оаза нетакнуте природе“, који већ годинама брину о овом драгоценом природном уточишту.
Хранилиште Кашан, на надморској висини од преко хиљаду метара, има огромну еколошку вредност. Белоглави супови, као природни чистачи, играју кључну улогу у спречавању ширења зараза у дивљини, док постојање хранилишта доприноси мирнијем суживоту људи и животиња, а помаже и пчеларима у заштити кошница.
– Хранилиште је формирано 2009. године, првенствено због милешевске колоније белоглавог супа. Увачка колонија се нагло ширила и постала претесна, а хране није било довољно за све птице. Како су белоглави супови одувек живели овде, уз сагласност свих надлежних институција, наше удружење је формирало хранилиште - објашњава за агенцију РИНА Вјекослав Јоксимовић из УГ „Јадовник – оаза нетакнуте природе“.
Функционисање овог „отвореног ресторана“ омогућено је уз помоћ локалних кланица које годишње допреме између 80 и 100 тона анималног отпада.
– Нама ово хранилиште значи много јер немамо друго место за одлагање анималног отпада. Овде годишње доведемо између 60 и 80 тона, што је значајан допринос и за нас и за природу – каже кланичар Џавид Фетаховић.
Захваљујући постављеним камерама и редовном праћењу, удружење бележи богат животињски свет који долази до Кашана.
– Поред белоглавих супова, присутни су и медведи, вукови, шакали, лисице и друге животиње које се хране овом врстом отпада. Све то документујемо и чувамо у нашој архиви – наводи Јоксимовић.
Отварање хранилишта донело је корист и пчеларима. Како каже Мирсад Хоџић из Удружења пчелара, откако медведи имају сигуран извор хране на Кашану, пчелињаци су безбеднији.
– На десној обали Лима, где се налази хранилиште, нисмо забележили ниједан напад на кошнице. Имамо пчелињаке и на Јадовнику и у околним селима, али на тој страни проблема није било. С друге стране Лима, забележили смо више од 20 напада – објашњава Хоџић.
Хранилиште Кашан је пример како човек, када ради у складу с природом, може помоћи да дивљина остане – дивља, али и здрава и уравнотежена.