Никоме не говорите о томе! ФИНАНСИЈСКИ СТРУЧЊАЦИ ОТКРИВАЈУ Оволико новца треба да чувате код куће НИ ЕВРО ВИШЕ, НИ МАЊЕ!
Финанцијски стручњаци саветују да код куће држите између 300 и 1.000 евра готовине за непредвиђене ситуације, попут нестанка струје или проблема с електронским плаћањем.
Међутим, важно је не претеривати с количином готовине, јер она није осигурана и не доноси камату. Такође, постоји ризик од губитка, крађе или уништења новца. Ако одлучите чувати готовину код куће, препоручује се то радити дискретно и не говорити никоме о томе.
Осим тога, стручњаци саветују да редовито допуњујете свој “црни фонд” – штедњу за хитне ситуације. Идеално би било да имате уштеђено колико вам је потребно за три до шест месеци основних трошкова, на рачуну који је лако доступан, али одвојен од свакодневне потрошње. С обзиром на тренутну економску ситуацију, неки саветници препоручују да се та резерва повећа и на девет до дванаест месеци, посебно ако радите у сектору у којем се очекују отпуштања.
Ако тек почињете да штедите, важно је започети с малим износима и поступно повећавати штедњу. Чак и мали почетак може бити користан у случају непредвиђених ситуација. У закључку, иако држање готовине код куће може бити корисно у одређеним ситуацијама, важно је то радити с опрезом и у складу с властитим финанцијским могућностима. Такође, редовита штедња и изградња "црног фонда" могу вам помоћи да се носите с непредвиђеним трошковима и осигурате финанцијску сигурност у будућности.
Корисно, али опрез!
Подсећамо, штедња новца у готовини код куће може бити корисна у одређеним ситуацијама, но важно је разумети и потенцијалне ризике. Држање већих износа новца у готовини може бити практично за хитне случајеве или свакодневне потребе, посебно када банке нису лако доступне или се суочавате с несигурношћу у финанцијском суставу. Међутим, за веће износе, увек је препоручљиво размислити о сигурности вашег новца. Штедња у кешу код куће захтева одговарајуће место за чување, попут сефова или других сигурних простора који смањују ризик од крађе или оштећења новца.
С друге стране, дугорочно држање новца код куће може бити проблематично због инфлације. Наиме, новац који физички чувате губи своју куповну моћ с временом, јер инфлација смањује вредност новца. Такође, такав начин штедње не омогућава камате или раст капитала као што то омогућују банке или инвестицијски фондови. Ако желите да уштедите на сигуран и продуктиван начин, размислите о кориштењу банковних услуга као што су штедни рачуни или улагање у нискоризичне финанцијске инструменте, који могу повећати вредност вашег новца.