КОМПАНИЈЕ, ВОЛОНТЕРИ, ПОЈЕДИНЦИ НА ИСТОМ ЗАДАТКУ Очување природе – мали кораци велика дела
Србија представља један од шест центара биодиверзитета Европе, са разноврсним екосистемима од субмедитеранског до субарктичког типа.
Наши најочуванији и најзначајнији делови природне баштине чувају 470 заштићених подручја која заузимају површину од 7,66 одсто територије наше земље. Како би се јавности представио значај очувања природне баштине 2009. године је, Законом о заштити природе, 11. април установљен за Дан заштите природе Србије. Овај датум је одабран јер је тог дана 1949. године први пут установљен статус једног подручја као заштићеног природног добра у Србији, а то су водопади у оквиру Споменика природе „Велика и Мала Рипаљка" на територији општине Сокобања.
Поред институција и невладиних организација на важност очувања природе, биљног и животињског света, али и подизање свести о важности очувања животне средине, указују и кроз дела показују бројне организације и друштвено одговорне компаније. Један од позитивних примера у нашој земљи долази од компаније НИС која континуирано пружа снажан допринос заштити животне средине и само у 2024. години у еколошке пројекте инвестирала је више од милијарде динара. Тачније, од 2009. године НИС је у еколошке пројекте и пројекте којима се индиректно остварује позитиван утицај на заштиту животне средине укупно уложио више од 900 милиона евра.
Поред компаније свој допринос заштити животне средине пружају и њени запослени, посебно чланови Клуба волонтера НИС-а којих има око 2.000. Једна од последњих акција у којој су учествовали ови волонтери било је чишћење Фрушке горе чиме је обележен 11. април, Дан заштите природе. У организацији Јавног предузећа „Национални парк Фрушка гора“ волонтери су чистили три локације – излетиште “Змајевац”, излетиште “Бранковац” и три кружне стазе на Иришком венцу од био-неразградивог отпада. Вредни заљубљеници у природу показали су и у овој акцији колико је важно да се свако од нас укључи у заштиту природе, јер мали корак и напор сваког појединца значи много за наше окружење.
Поред чишћења и улепшавања Фрушке горе, организатори су желели да скрену пажњу и на значај укључивања шире заједнице у еколошке акције.У акцији је учествовало око 200 волонтера који су, подељени у неколико тимова, више сати марљиво радили на чишћењу једног од најлепших националних паркова у Србији. Поред тога, организатори су их упознали са богатом историјом и значајем Националног парка Фрушка гора.
Велики број волонтера НИС-а учествовао је и претходних година у уређењу Фрушке горе, као и различитих зелених површина и излетишта, приобаља Тамиша у Панчеву и Саве на Ади Циганлији, Ботаничке баште у Београду, као и у бројним другим еколошким и едукативним акцијама.
Само током 2024. године волонтери компаније НИС су заједници посветили више од 600 волонтерских сати и, између осталог, учествовали у различитим еколошким иницијативама попут уређења и чишћења Официрске плаже у Новом Саду, као и садње 100 садница украсног дрвећа у Кикинди. Спроведен је и традиционални интерни волонтерски конкурс, који је такође био усмерен на заштиту животне средине. Под слоганом „Промени, позелени, буди (н)еко“, волонтери компаније озеленили су и опремили одабране школе у Башаиду и Сечњу и предшколске установе у Гајдобри и Новој Вароши соларним клупама и пуњачем, компостерима, пресама за рециклажу и другим еколошким решењима.
А. Б.