ТРГОВИНСКИ РАТ САД И КИНЕ ЗАБРИНУО СРПСКЕ УВОЗНИКЕ ТЕХНИЧКЕ ОПРЕМЕ Колико ће нас коштати тастатура из Шенжена
Србија увози знатну количину техничке робе из Кине, укључујући мобилне телефоне, делове за рачунаре, слушалице, камере, пројекторе и разне геџете.
У 2023. години, увоз телекомуникационе опреме из Кине износио је 194,1 милиона евра од јануара до јула, што је раст од скоро девет одсто у односу на исти период претходне године. У истом периоду, укупна спољнотрговинска размена између Србије и Кине достигла је 6,09 милијарди долара, при чему је извоз из Србије износио 1,2 милијарде долара
Споразум о слободној трговини између Србије и Кине, који је ступио на снагу 1. јула 2024. године, предвиђа постепено укидање царина на око 90 одсто производа у наредних 10 до 15 година. Ипак, трговински рат који је амерички председник Доналд Трамп почео са Кином, забринуо је све који своју производњу или продају заснивају на деловима и другим производима са Далеког истока.
И док на друштвеним мрежама Кинези масовно објављују снимке из сопствених фабрика, тврдећи како се „америчка” роба, чак и она брендирана, производи у целости код њих, док брендови само стављају лого, Србија размишља треба ли да се брине за цену мобилних телефона и остале техничке робе из Кине на српском тржишту. Стручњаци кажу да не морају много, јер ми овим царинама нисмо погођени. Ипак, места за забринутост има јер глобални трговински сукоби између САД и Кине могу имати индиректан утицај на цене због поремећаја у ланцима снабдевања.
Па ако се већ све производи у Шенжену, Суџоу, Шангају и Чонгћингу, можемо ли и ми набављати не само мини геџете, већ и телевизоре и мобилне телефоне директно од продаваца? Наравно.
Царина на лаптоп један посто
Процедура увоза техничке робе из Кине у Србију укључује плаћање царине и ПДВ-а. За већину компјутерских делова и лаптопова царина износи један одсто, док је за мобилне телефоне царина смањена на пет одсто. ПДВ од 20 одсто се обрачунава на укупну вредност робе, укључујући царину и трошкове транспорта.
За куповину техничке робе из Кине, осим Темуа и Алиекспреса, у Кини су популарне и платформе као што су DHgate, Banggood, Geekbuying и LightInTheBox, које имају доставу за Србију. Увоз техничке робе из Кине може бити исплатив, посебно за производе који нису доступни на домаћем тржишту или су знатно скупљи. Међутим, важно је обратити пажњу на квалитет производа и репутацију продавца, као и на могуће додатне трошкове царињења и транспорта.
Banggood је тако специјализован за електронику, често нуди бесплатну доставу и промотивне купоне. Dhgate је фокусиран на велепродају, али омогућава и малопродајне куповине, па размислите и о тим опцијама. Geekbuying је познат по феџетима и паметним уређајима, а њихови продавци често нуде попусте и брзу доставу. Ту је и LightInTheBox, који има широк асортиман производа, укључујући технику, са честим промоцијама.
Многи производи имају опцију бесплатне доставе, посебно ако се шаљу из кинеских складишта. Нови корисници често добијају попусте, а постоје и сезонске промоције. Неки сајтови, попут Gearbesta, имају складишта у ЕУ, што може смањити време испоруке и избећи додатне царинске трошкове.
Кинеска техничка роба је широко заступљена у Србији. Продавнице, попут DingDongShop.rs, нуде широк асортиман кинеске технике, укључујући слушалице, камере, тастатуре и друге геџете. Велики малопродајни ланци чес-то имају кинеске производе у својој понуди, посебно у категоријама електронике и кућних апарата. Препродавци – мањи трговци наручују робу с кинеских сајтова и продају је путем домаћих огласа (КупујемПродајем, Лимундо, као и преко друштвених мрежа, али ту немате увек гаранцију). Бутици технике и ИТ радње – робу из Кине продају са већом маржом, посебно Xiaomi и Baseus производе, а Xiaomi има и своје представништво у нашој земљи. Takoђе, у Србији су доступне и локалне онлајн продавнице, попут сајтова kineskarobnakuca.rs i alishop.rs.