Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TRGOVINSKI RAT SAD I KINE ZABRINUO SRPSKE UVOZNIKE TEHNIČKE OPREME Koliko će nas koštati tastatura iz Šenžena

17.04.2025. 09:25 09:54
Izvor:
Dnevnik
kina
Foto: Pixabay.com / printscreen kombo

Srbija uvozi znatnu količinu tehničke robe iz Kine, uključujući mobilne telefone, delove za računare, slušalice, kamere, projektore i razne gedžete.

U 2023. godini, uvoz telekomunikacione opreme iz Kine iznosio je 194,1 miliona evra od januara do jula, što je rast od skoro devet odsto u odnosu na isti period prethodne godine. U istom periodu, ukupna spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Kine dostigla je 6,09 milijardi dolara, pri čemu je izvoz iz Srbije iznosio 1,2 milijarde dolara 

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, koji je stupio na snagu 1. jula 2024. godine, predviđa postepeno ukidanje carina na oko 90 odsto proizvoda u narednih 10 do 15 godina. Ipak, trgovinski rat koji je američki predsednik Donald Tramp počeo sa Kinom, zabrinuo je sve koji svoju proizvodnju ili prodaju zasnivaju na delovima i drugim proizvodima sa Dalekog istoka. 

I dok na društvenim mrežama Kinezi masovno objavljuju snimke iz sopstvenih fabrika, tvrdeći kako se „američka” roba, čak i ona brendirana, proizvodi u celosti kod njih, dok brendovi samo stavljaju logo, Srbija razmišlja treba li da se brine za cenu mobilnih telefona i ostale tehničke robe iz Kine na srpskom tržištu. Stručnjaci kažu da ne moraju mnogo, jer mi ovim carinama nismo pogođeni. Ipak, mesta za zabrinutost ima jer globalni trgovinski sukobi između SAD i Kine mogu imati indirektan uticaj na cene zbog poremećaja u lancima snabdevanja.

Pa ako se već sve proizvodi u Šenženu, Sudžou, Šangaju i Čongćingu, možemo li i mi nabavljati ne samo mini gedžete, već i televizore i mobilne telefone direktno od prodavaca? Naravno.

Carina na laptop jedan posto

Procedura uvoza tehničke robe iz Kine u Srbiju uključuje plaćanje carine i PDV-a. Za većinu kompjuterskih delova i laptopova carina iznosi jedan odsto, dok je za mobilne telefone carina smanjena na pet odsto. PDV od 20 odsto se obračunava na ukupnu vrednost robe, uključujući carinu i troškove transporta.

Za kupovinu tehničke robe iz Kine, osim Temua i Aliekspresa, u Kini su popularne i platforme kao što su DHgate, Banggood, Geekbuying i LightInTheBox, koje imaju dostavu za Srbiju. Uvoz tehničke robe iz Kine može biti isplativ, posebno za proizvode koji nisu dostupni na domaćem tržištu ili su znatno skuplji. Međutim, važno je obratiti pažnju na kvalitet proizvoda i reputaciju prodavca, kao i na moguće dodatne troškove carinjenja i transporta.

Banggood je tako specijalizovan za elektroniku, često nudi besplatnu dostavu i promotivne kupone. Dhgate je fokusiran na veleprodaju, ali omogućava i maloprodajne kupovine, pa razmislite i o tim opcijama. Geekbuying je poznat po fedžetima i pametnim uređajima, a njihovi prodavci često nude popuste i brzu dostavu. Tu je i LightInTheBox, koji ima širok asortiman proizvoda, uključujući tehniku, sa čestim promocijama.

Mnogi proizvodi imaju opciju besplatne dostave, posebno ako se šalju iz kineskih skladišta. Novi korisnici često dobijaju popuste, a postoje i sezonske promocije. Neki sajtovi, poput Gearbesta, imaju skladišta u EU, što može smanjiti vreme isporuke i izbeći dodatne carinske troškove.

Kineska tehnička roba je široko zastupljena u Srbiji. Prodavnice, poput DingDongShop.rs, nude širok asortiman kineske tehnike, uključujući slušalice, kamere, tastature i druge gedžete. Veliki maloprodajni lanci čes-to imaju kineske proizvode u svojoj ponudi, posebno u kategorijama elektronike i kućnih aparata. Preprodavci – manji trgovci naručuju robu s kineskih sajtova i prodaju je putem domaćih oglasa (KupujemProdajem, Limundo, kao i preko društvenih mreža, ali tu nemate uvek garanciju). Butici tehnike i IT radnje – robu iz Kine prodaju sa većom maržom, posebno Xiaomi i Baseus proizvode, a Xiaomi ima i svoje predstavništvo u našoj zemlji. Takođe, u Srbiji su dostupne i lokalne onlajn prodavnice, poput sajtova kineskarobnakuca.rs i alishop.rs.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar