scattered clouds
26°C
16.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОДМЕТНУТО БАKИ НА ПОТПИС: Остала без куће, данас живи гладна и заборављена! СТАРИЈИ НЕ ЗНАЈУ ШТА ПОТПИСУЈУ, А ЗАКОН ИХ СЛАБО ШТИТИ

15.04.2025. 20:00 20:10
Пише:
Извор:
Ало.рс
стари
Фото: Ilustracija pixabay

Уместо пуномоћја за продају куће, једној баки подметнут је на потпис уговор о поклону којим је, без знања, остала без целе своје имовине.

Упркос законским изменама и успостављању Регистра уговора, старије особе у Хрватској и даље су изложене злоупотребама при склапању уговора о издржавању.

Народни правобранилац у најновијем извештају упозорава да спорост судова и недостатак информисаности грађана и даље стварају тешке случајеве одузимања имовине старијима.

У Хрватској су уговори о доживотном и досмртном издржавању чест облик регулисања бриге за старије особе, али често су и извор озбиљних проблема.

У пракси старије особе неретко не разликују два типа уговора: уговор о доживотном издржавању предвиђа пренос имовине на издржаваоца тек након смрти примаоца издржавања, док код уговора о досмртном издржавању имовина прелази на издржаваоца одмах по потпису, а он се обавезује да брине о даваоцу.

Због непознавања разлике, многи старији несвесно остају без имовине још за живота.

Оваква неинформисаност и поверење у другу страну често резултирају злоупотребама. Старије особе често немају ни примерак склопљеног уговора, а судске поступке за раскид или поништење уговора ретко покрећу због страха од трошкова и дуготрајности поступака.

Жена од 86 година четири године води поступак за раскид уговора
На озбиљне проблеме у пракси упозорава и правобранитељка у свом Извештају за 2024. годину.

Тако се описује случај 88-годишње жене, коју су њени кумови, након тешког здравственог стања услед преболеле короне, одвели до јавног бележника.

стари
Фото: Ilustracija pixabay

Уместо пуномоћја за продају куће, подметнут јој је на потпис уговор о поклону којим је, без знања, остала без целе своје имовине.

Данас живи у изузетно тешким условима, често гладна и психички сломљена.

Други пример из Извештаја односи се на 86-годишњу жену која је покренула поступак раскида уговора о издржавању, а првостепени судски поступак трајао је чак четири године и четири месеца, док жалбени поступак још увек није завршен.

Како би се спречиле злоупотребе, крајем 2023. измењен је Закон о обавезним односима, а од 1. јула 2024. успостављен је Регистар уговора о доживотном и досмртном издржавању.

Регистар води Хрватска јавнобележничка комора, али није јаван – право увида имају само судови, јавни бележници, Хрватски завод за социјални рад и државна правобранилаштва.

У 2024. години пред јавним бележницима склопљено је 4.584 уговора о доживотном и 1.285 уговора о досмртном издржавању, а судови су уписали 747 и 161 такав уговор у Регистар.

Први пут након више година забележен је пад броја склопљених уговора.

Судови немају посебне рокове за овакве случајеве
Иако је уведен Регистар, Хрватска јавнобележничка комора и даље нема могућност самостално да провери постоји ли забрана склапања уговора с одређеним особама из система социјалне заштите.

стари
Фото: Ilustracija pixabay

То зависи од података Министарства рада, пензионог система, породице и социјалне политике, а сарадња још увек није у потпуности развијена.

Судови, иако су подстакнути на брже решавање ових предмета, нису обавезани посебним роковима, нити су поступци изузети из редовног суђења.

То значи да раскиди уговора и даље трају годинама, што посебно погађа старије и тешко болесне особе.

Јавна правобранитељка у свом извештају зато препоручује наставак информисања грађана о правној природи уговора о издржавању и додатну едукацију јавних бележника.

Такође, указује на потребу ефикасније сарадње надлежних тела и побољшања судске праксе у случајевима раскида уговора.

Упркос позитивним помацима, јасно је да заштита старијих особа при склапању уговора о издржавању још увек није на задовољавајућем нивоу, пише Мировина.хр.

Извор:
Ало.рс
Пише:
Пошаљите коментар
Тражили да уплаћује и порез на „остварену добит“ ПЕНЗИОНЕРКА ИЗ МАКАРСКЕ ЖРТВА ОГРОМНЕ ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРЕ Ево како су је непознате особе "ојадиле" за 28.000 евра

МИСЛИЛА ДА УЛАЖЕ У КРИПТОВАЛУТЕ

Тражили да уплаћује и порез на „остварену добит“ ПЕНЗИОНЕРКА ИЗ МАКАРСКЕ ЖРТВА ОГРОМНЕ ИНТЕРНЕТ ПРЕВАРЕ Ево како су је непознате особе "ојадиле" за 28.000 евра

04.04.2025. 22:09 22:12