(ВИДЕО) БЕЗ ТЕЛЕФОНА, ИНТЕРНЕТА И БАНКОМАТА У овој земљи важе нека од најстрожих и најбизарнијих правила на свету
"Не вређајте вође. Не вређајте идеологију. И не судите", правила су ове земље.
Ово су правила која туристички водичи читају западним туристима док се припремају да пређу границу и уђу у Северну Кореју, вероватно најзатворенију и најрепресивнију земљу на свету.
Затим долазе практичне информације: нема телефонског сигнала, нема интернета, нема банкомата.
„Севернокорејци нису роботи. Имају своја мишљења, циљеве и смисао за хумор. Нашим туристима увек саветујемо да их саслушају и покушају да их разумеју“, каже Роуан Берд у интервјуу за BBC, који води компанију Young Пионеер Тоурс, једну од две западне агенције које су након пет година паузе, поново организовале туре у ову земљу.
Северна Кореја затворила је границе на почетку пандемије, искључујући дипломате, хуманитарне раднике и путнике, чиме је готово онемогућено добијање информација о дешавањима у земљи. Од тада се додатно изоловала од света, ослањајући се на подршку Русије и Кине. Многи су сумњали да ће Западњаци икада моћи да се врате.
Али након година преговора и неколико лажних почетака, Роуан и неколицина других туристичких водича добили су зелено светло за наставак пословања. Сакупио је групу путника за само пет сати, јер нису желели да пропусте прилику. Већина су били влогери и страствени путници, неки су желели да посете последњу државу на својој листи, док су појединци једноставно били фасцинирани Северном Корејом.
Путовање у непознато
Прошлог четвртка туристи из Велике Британије, Француске, Немачке и Аустралије прешли су границу из Кине и ушли у удаљену област Расон на четвородневно путовање. Међу њима је био и британски Јутјубер Мајк О'Кенеди (28). Иако је знао за репутацију Северне Кореје, запањио га је екстреман ниво контроле. Као и код свих тура по овој земљи, туристе су пратили локални водичи и строго су се придржавали унапред одобреног распореда, који је укључивао посете пивари, школи и потпуно снабдевеној апотеци.
Један од водича, Бен Вестон из Сафока, упоредио је ово искуство са школском екскурзијом. „Не можете напустити хотел без водича. Чак сам неколико пута морао да их обавестим када идем до тоалета", рекао је.
Ипак, Мајк је успео да примети делиће стварног живота. „Сви су радили, није деловало да ико само беспосличи. Било је помало суморно то видети.“
Током посете школи, група осмогодишњака извела је плес уз анимацију балистичких пројектила који погађају циљеве. Видео приказује дечаке и девојчице у црвеним марамама како певају, док експлозије бљеште на екрану иза њих.
Ограничен приступ престоници
За сада, туристима није дозвољено да посећују Пјонгјанг. Грег Вацји из Koryo Тоурс, друге туристичке агенције која је поново добила дозволу за рад, признаје да тренутна рута нема „велике знаменитости“ као што су споменици у престоници. Сматра да су власти одабрале Расон као пробну локацију јер је релативно мала и лако контролисана.
Расон је специјална економска зона у којој се тестирају нови финансијски модели. Кинески бизнисмени овде воде заједничке послове са Севернокорејцима и могу слободније да путују.
Џо Смит, искусни путник и бивши новинар специјализован за Северну Кореју, био је на свом трећем путовању. „Што више долазите, то мање знате. Сваки пут мало завирите иза завесе, али то само оставља још више питања.“
Његов омиљени део пута био је ненадани обилазак луксузне пијаце, где су се продавали фармерке, парфеми, копије Луис Витон торби и јапанске веш машине, вероватно увезене из Кине. „Ово је било једино место где нису очекивали да нас виде. Било је хаотично и аутентично, место где Севернокорејци заиста иду. Одушевило ме је.“
Страх од пандемије или изговор за контролу?
Према водичима, туристима је овог пута било дозвољено још мање слободе него раније – готово да није било прилике да слободно прошетају улицама, уђу у берберницу или супермаркет и попричају с локалним становништвом.
Званично објашњење је пандемија. Грег из Koryo Тоурс каже:
„На граници су нам дезинфиковали пртљаг, мерили температуру, а око 50% људи и даље носи маске. Не знам да ли је страх стваран или је то само изговор за додатну контролу.“
Верује се да је пандемија озбиљно погодила Северну Кореју, али је тешко проценити размере последица. Локални водичи понављали су званичну верзију да је вирус стигао балоном из Јужне Кореје и био искорењен за 90 дана.
Чак и Џо, искусан путник по Северној Кореји, приметио је колико су зграде оронуле.
„Све је било слабо осветљено и неогрејано, осим наших хотелских соба. Уметничка галерија у коју смо ушли била је хладна, мрачна и потпуно пуста. Имали смо осећај да су је отворили само за нас.“
Његова хотелска соба била је застарела и прљава. „Подсећала ме на дневну собу моје баке. Цео прозор је био напукао.“
„Ако је ово најбоље што могу да покажу, не желим ни да замислим остатак земље,“ рекао је. Више од 40% становништва верује се да је неухрањено и у потреби за хуманитарном помоћи.
Разговори с водичима – ретка прилика за увид у стварност
Туристи у Северној Кореји углавном комуницирају само с водичима,од којих неки говоре енглески. На овом путовању били су изненађујуће информисани, вероватно захваљујући контактима са кинеским пословним људима. Знали су за Трампове санкције, рат у Украјини и чак да су севернокорејски војници тамо присутни. Али када им је Џо показао слику из Сирије, нису знали да је председник Асад свргнут.
Мајк признаје да су га неке ситуације чиниле нервозним.
У Кући пријатељства Северне Кореје и Русије замолили су ме да се упишем у књигу гостију. Био сам збуњен и написао нешто попут ‘Желим свету мир.’ Касније ми је водич рекао да то није прикладно. Одмах сам постао параноичан.“
За Грега из Koryo Тоурс, овакве интеракције су кључне. „Севернокорејци кроз туризам могу да стекну нове идеје. У земљи овако затвореној, то је непроцењиво.“