Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(VIDEO) BEZ TELEFONA, INTERNETA I BANKOMATA U ovoj zemlji važe neka od najstrožih i najbizarnijih pravila na svetu

11.04.2025. 08:53 09:05
Piše:
Izvor:
Kurir, Dnevnik
1
Foto: YouTube printscreen / Mike Okay

"Ne vređajte vođe. Ne vređajte ideologiju. I ne sudite", pravila su ove zemlje.

Ovo su pravila koja turistički vodiči čitaju zapadnim turistima dok se pripremaju da pređu granicu i uđu u Severnu Koreju, verovatno najzatvoreniju i najrepresivniju zemlju na svetu.

Zatim dolaze praktične informacije: nema telefonskog signala, nema interneta, nema bankomata.

„Severnokorejci nisu roboti. Imaju svoja mišljenja, ciljeve i smisao za humor. Našim turistima uvek savetujemo da ih saslušaju i pokušaju da ih razumeju“, kaže Rouan Berd u intervjuu za BBC, koji vodi kompaniju Young Pioneer Tours, jednu od dve zapadne agencije koje su nakon pet godina pauze, ponovo organizovale ture u ovu zemlju.

Severna Koreja zatvorila je granice na početku pandemije, isključujući diplomate, humanitarne radnike i putnike, čime je gotovo onemogućeno dobijanje informacija o dešavanjima u zemlji. Od tada se dodatno izolovala od sveta, oslanjajući se na podršku Rusije i Kine. Mnogi su sumnjali da će Zapadnjaci ikada moći da se vrate.

Ali nakon godina pregovora i nekoliko lažnih početaka, Rouan i nekolicina drugih turističkih vodiča dobili su zeleno svetlo za nastavak poslovanja. Sakupio je grupu putnika za samo pet sati, jer nisu želeli da propuste priliku. Većina su bili vlogeri i strastveni putnici, neki su želeli da posete poslednju državu na svojoj listi, dok su pojedinci jednostavno bili fascinirani Severnom Korejom.

Putovanje u nepoznato

Prošlog četvrtka turisti iz Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Australije prešli su granicu iz Kine i ušli u udaljenu oblast Rason na četvorodnevno putovanje. Među njima je bio i britanski Jutjuber Majk O'Kenedi (28). Iako je znao za reputaciju Severne Koreje, zapanjio ga je ekstreman nivo kontrole. Kao i kod svih tura po ovoj zemlji, turiste su pratili lokalni vodiči i strogo su se pridržavali unapred odobrenog rasporeda, koji je uključivao posete pivari, školi i potpuno snabdevenoj apoteci.

Jedan od vodiča, Ben Veston iz Safoka, uporedio je ovo iskustvo sa školskom ekskurzijom. „Ne možete napustiti hotel bez vodiča. Čak sam nekoliko puta morao da ih obavestim kada idem do toaleta", rekao je.
Ipak, Majk je uspeo da primeti deliće stvarnog života. „Svi su radili, nije delovalo da iko samo besposliči. Bilo je pomalo sumorno to videti.“

Tokom posete školi, grupa osmogodišnjaka izvela je ples uz animaciju balističkih projektila koji pogađaju ciljeve. Video prikazuje dečake i devojčice u crvenim maramama kako pevaju, dok eksplozije blješte na ekranu iza njih.

Ograničen pristup prestonici

Za sada, turistima nije dozvoljeno da posećuju Pjongjang. Greg Vacji iz Koryo Tours, druge turističke agencije koja je ponovo dobila dozvolu za rad, priznaje da trenutna ruta nema „velike znamenitosti“ kao što su spomenici u prestonici. Smatra da su vlasti odabrale Rason kao probnu lokaciju jer je relativno mala i lako kontrolisana.

Rason je specijalna ekonomska zona u kojoj se testiraju novi finansijski modeli. Kineski biznismeni ovde vode zajedničke poslove sa Severnokorejcima i mogu slobodnije da putuju.

Džo Smit, iskusni putnik i bivši novinar specijalizovan za Severnu Koreju, bio je na svom trećem putovanju. „Što više dolazite, to manje znate. Svaki put malo zavirite iza zavese, ali to samo ostavlja još više pitanja.“
Njegov omiljeni deo puta bio je nenadani obilazak luksuzne pijace, gde su se prodavali farmerke, parfemi, kopije Luis Viton torbi i japanske veš mašine, verovatno uvezene iz Kine. „Ovo je bilo jedino mesto gde nisu očekivali da nas vide. Bilo je haotično i autentično, mesto gde Severnokorejci zaista idu. Oduševilo me je.“

Strah od pandemije ili izgovor za kontrolu?

Prema vodičima, turistima je ovog puta bilo dozvoljeno još manje slobode nego ranije – gotovo da nije bilo prilike da slobodno prošetaju ulicama, uđu u berbernicu ili supermarket i popričaju s lokalnim stanovništvom.

Zvanično objašnjenje je pandemija. Greg iz Koryo Tours kaže:

„Na granici su nam dezinfikovali prtljag, merili temperaturu, a oko 50% ljudi i dalje nosi maske. Ne znam da li je strah stvaran ili je to samo izgovor za dodatnu kontrolu.“

Veruje se da je pandemija ozbiljno pogodila Severnu Koreju, ali je teško proceniti razmere posledica. Lokalni vodiči ponavljali su zvaničnu verziju da je virus stigao balonom iz Južne Koreje i bio iskorenjen za 90 dana.

Čak i Džo, iskusan putnik po Severnoj Koreji, primetio je koliko su zgrade oronule.

„Sve je bilo slabo osvetljeno i neogrejano, osim naših hotelskih soba. Umetnička galerija u koju smo ušli bila je hladna, mračna i potpuno pusta. Imali smo osećaj da su je otvorili samo za nas.“

Njegova hotelska soba bila je zastarela i prljava. „Podsećala me na dnevnu sobu moje bake. Ceo prozor je bio napukao.“

„Ako je ovo najbolje što mogu da pokažu, ne želim ni da zamislim ostatak zemlje,“ rekao je. Više od 40% stanovništva veruje se da je neuhranjeno i u potrebi za humanitarnom pomoći.

Razgovori s vodičima – retka prilika za uvid u stvarnost

Turisti u Severnoj Koreji uglavnom komuniciraju samo s vodičima,od kojih neki govore engleski. Na ovom putovanju bili su iznenađujuće informisani, verovatno zahvaljujući kontaktima sa kineskim poslovnim ljudima. Znali su za Trampove sankcije, rat u Ukrajini i čak da su severnokorejski vojnici tamo prisutni. Ali kada im je Džo pokazao sliku iz Sirije, nisu znali da je predsednik Asad svrgnut.

Majk priznaje da su ga neke situacije činile nervoznim. 

U Kući prijateljstva Severne Koreje i Rusije zamolili su me da se upišem u knjigu gostiju. Bio sam zbunjen i napisao nešto poput ‘Želim svetu mir.’ Kasnije mi je vodič rekao da to nije prikladno. Odmah sam postao paranoičan.“

Za Grega iz Koryo Tours, ovakve interakcije su ključne. „Severnokorejci kroz turizam mogu da steknu nove ideje. U zemlji ovako zatvorenoj, to je neprocenjivo.“

Kurir.rs

Izvor:
Kurir, Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar