ПОГЛЕДАЈТЕ КОЛИКЕ СУ ПЕНЗИЈЕ АМЕРИЧКИХ ПРЕДСЕДНИКА! Неки зарађују ВИШЕ НЕГО док су били на власти, ево шта им све ДРЖАВА ОБЕЗБЕЂУЈЕ
Бивши председници Сједињених Америчких Држава уживају специфичне привилегије и бенефиције које им омогућавају да наставе са угодним животом и након завршетка свог мандата.
Ове бенефиције су регулисане Законом о бившим председницима из 1958. године, познатим као "Акт о бившим председницима" (Former Presidents Act).
Годишња пензија
Током обављања своје дужности годишња плата председника САД износи 400.000 долара, односно, нешто више од 33.000 долара месечно.
Једна од главних бенефиција за бивше председнике јесте пензија.
Према ФПА закону, бивши председници примају годишњу пензију која је једнака плати коју прима члан кабинета. У 2024. години, годишња пензија за бившег председника износила је 246,424 долара. Овај износ се може повећати у складу са инфлацијом, али је у основи заснован на висини плате чланова кабинета.
Бивши председници који су такође служили у Конгресу или на другим позицијама у извршној грани власти такође да се квалификују за посебан федерални пензијски програм.
На пример, председник Џозеф Бајден служио је у Сенату од 1973. до 2009. године, а потом је осам година био потпредседник, са укупним трајањем мандата од 44 године.
Његова почетна конгресна пензија могла би да буде чак 166.374 долара. Не постоји закон који спречава бившег председника да прима обе пензије, што значи да Бајден годишње само од пензија може да "заради" више од 410.000 долара.
Такође, удовице бивших председника имају право на годишњу пензију у износу од 22.000 долара.
Финансирање канцеларије и особља
Поред пензије, бивши председници имају право на средства за финансирање својих канцеларије, укључујући плату за запослене. Овај буџет служи за покривање трошкова административног особља и одржавање канцеларијског простора.
Првхи 30 месеци након завршетка мандата, бивши председници могу користити до 150,000 долара годишње за ове потребе. Након тог периода, средства се смањују на 96,000 долара годишње.
Ова средства омогућавају бившим председницима да наставе са обављањем јавних активности и ангажмана.
Остале бенефиције
Осим горе наведеног, новац из буџета се одваја и за здравствену заштиту, обезбеђење од стране Тајне службе, путовања и повезане трошкове.
Програм здравствене заштите бивших председника је финансиран од стране федералних фондова.
Тајна служба САД обезбеђује заштиту за бивше председнике, њихове супруге и децу млађу од 16 година. Од 2013. године, бивши председници и њихове породице имају право на доживотну заштиту од стране Тајне службе.
Бивше супруге разводом аутоматски губе право на заштиту док удовице имају доживотно право на ову бенефицију, осим у случају када се поново удају.
Табела
Табела коју је направила фондација НТУ (National Taxpayers Union Foundation) показује укупна примања и бенефиције по председнику од 2000. године до данас. Сви суме су изражене у милионима долара.
Према подацима коришћеним да се формира табела, види се да је државну апанажу најдуже примао Џими Картер и то 25 година. Одмах иза њега је Бил Клинтон који своје бенефиције прима већ 24 године за које време је "зарадио" 35.4 милиона долара.
Клинтон је такође добио и највише новца за своју канцеларију, и то 661.000 долара годишње.
Одмах иза њега налази се Барак Обама, који је за своју канцеларију у Вашингтон Д.Ц.-ју добијао 593.000 долара годишње.