СЛИНАВКА И ШАП СЕ ШИРЕ ЕВРОПОМ! Србија без заражених, али на опрезу АКТИВИРАНИ ветеринарски тимови
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде (МПШВ) саопштило је данас, након што је у Словачкој потврђен нови шести случај слинавке и шапа, да у Србији и даље да није забележена ниједна сумња нити потврђен случај те заразне болести животиња.
У Европи је тренутно потврђено укупно 11 жаришта, најпре у Немачкој, па у шест фарми у Словачкој и четири у Мађарској.
Министарство обавештава јавност, сточаре, ветеринаре и све учеснике у сектору сточарства да је, према расположивим подацима у систему за нотификацију и праћење заразних болести АДИС/WАХИС и на основу информација надлежних ветеринарских служби, последњи случај у Европи пријављен у петак, 4. априла, на фарми товних говеда у словачкој области Дунајска Стреда, у близини границе са Мађарском.
Епизоотиолошка испитивања су у току, уз примену свих неопходних мера, укључујући и меру супресивне вакцинације.
С обзиром на то да у случају избијања заразне болести слинавке и шапа постоји висок ризик од ширења болести и на друга газдинства, односно фарме на којима се налазе животиње пријемчивих врста, сходно информацијама надлежних ветеринарских служби Словачке и Мађарске о новим пријављеним случајевима, Европска комисија је 4. априла утврдила нове зоне ограничења.
Одлука се односи на делове Словачке, Мађарске и Аустрије које обухватају заражено и угрожено подручје и ширу зону ограничења и надзора у тим земљама.
Министартство подсећа да је, у циљу подизања нивоа спремности ветеринарске службе и координисаног спровођења активности за спречавање појаве заразне болести слинавке и шапа у Србији, Национални кризни центар (НКЦ) у оквиру Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде наложио Регионалним кризним центрима (РКЦ) за брзо реаговање (Београд, Нови Сад, Ниш и Краљево), да НКЦ-у хитно ставе на располагање сва средства, опрему и људство са мобилним екипама.
Управа за ветерину 3. априла званично је обавестила Министарство унутрашњих послова, Управу граничне полиције и Министарство финансија – Управо царина о актуелној епизоотиолошкој ситуацији и превентивним и контролним мерама које је потребно даље предузимати у сарадњи са надлежном ветеринарском службом на граничним прелазима, као и приликом контроле и речавања илегалног промета и продаје животиња и производа животињског порекла на терену.
С обзиром на непредвидиву епизоотиолошку ситуацију када је у питању унос вируса и процењеног високог ризика од ширења слинавке и шапа, Министарство пољопривреде у циљу појачаних биосигурносних мера поставило је на граничном прелазу Хоргош дезобаријере са дезинфекционим пунтовима за путничка и теретна возила која улазе у Србију.
Стручна ветеринарска служба Ветеринарског института (РКЦ) спроводи активности контроле и врши дезинфекцију на постављеним пунктовима.
У односу на процену ризика од даљег ширења болести, Управа за ветерину спроводиће активности и мере дезинфекције возила и на другим граничним прелазима, сходно датим околностима и могућности примене.
У условима када контрола промета на граничним прелазима није задовољавајућа, а може представљати ризик, упутно је размотрити и могућност привременог затварања одређених граничних прелаза примарно мањег обима саобраћаја.
Министарство апелује на све власнике животиња да редовно и активно прате здравствено стање стоке на својим газдинствима и фармама, као и да се придржавају свих препоручених мера превенције и заштите здравља животиња.
За додатне информације и поступање у случају сумње на заразу, сточари се могу обратити надлежним ветеринарским станицама, као и Управи за ветерину, путем бројева телефона 011/31-17-100, 011/28-56-106 и 064/86-80-016.
Управа за ветерину наставља да прати епизоотиолошку ситуацију у региону и Европи, како би благовремено спроводила додатне мере, а све досадашње мере остају на снази до даљег.
МПШВ ће обавештавати јавност о свим новим информацијама и неопходним мерама.