scattered clouds
4°C
07.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РАДИЛИ СТЕ У ИНОСТРАНСТВУ - ПИО ФОНД ИМА ВАЖНУ ВЕСТ Како до пензије у земљи са којом Србија нема споразум о осигурању?

06.04.2025. 14:02 14:27
Пише:
Извор:
k1info.rs
Penzioneri
Фото: Pexels

Радници који су радили у иностранству, а за то време нису били обавезно осигурани код иностраног носиоца осигурања, односно ако су радили у страној држави са којом Србија нема закључен споразум о социјалном осигурању, могу Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) поднети захтев за утврђивање својства осигураника по основу рада у иностранству, изјавила је шеф Одсека за матичну евиденцију осигураника у Одељењу за матичну евиденцију у Дирекцији Фонда ПИО Снежана Милић.

Она је за "Глас осигураника", гласило Фонда ПИО, истакла да је својство осигураника по овом основу могуће утврдити за рад у иностранству закључно са 13. децембром 2019. године, до када је одредба Закона о ПИО која је ово прописивала, била на снази. 

Која документација треба ПИО Фонду?

Према њеним речима захтев за утврђивање својства осигураника по основу запослења у иностранству подноси се на прописаном обрасцу који се може добити у филијали Фонда или одштампати са сајта www.pio.rs, а на њему је наведено и коју документацију је уз захтев неопходно приложити. 

Поред документације наведене на обрасцу захтева, филијали Фонда ПИО је потребно доставити и копију пасоша на основу које се може утврдити да је особа у периоду за који подноси захтев заиста боравила у иностранству, или други доказ о боравку у иностранству. 

Утврђивање стажа и доприноси

Милић је навела да се на основу поднетог захтева спроводи поступак, током кога се утврђује да ли су испуњени услови за утврђивање својства осигураника по овом основу а уколико су услови испуњени, у решењу којим се одлучује о захтеву, одређује се износ који је потребно уплатити на име доприноса за ПИО. 

- Стаж по основу рада у иностранству може да се утврди лицу које је радило у иностранству закључно са 13. децембром 2019. године, а тамо се нису плаћали доприноси за ПИО, или су се доприноси плаћали али по основу тог стажа лице не може да оствари право на пензију, или не може да је користи ван њене територије - појаснила је она.

Када је реч о периоду након наведене измене Закона о ПИО, дакле од 14. децембра 2019. године, грађани који раде у државама са којима Србија нема потписан споразум о социјалном осигурању, а имају пребивалиште у Србији и нису у осигурању, могу себи уплаћивати доприносе по основу члана 15. Закона о ПИО. 

Могу да одаберу једну од 13 понуђених основица и да тако регулишу своје пензијско и инвалидско осигурање и за време рада у иностранству, а када испуне законом прописане услове, на основу овако оствареног стажа могу остварити право на пензију у Србији. 

Својство осигураника по овом основу стиче се даном подношења захтева, а може се стећи најраније 30 дана пре подношења захтева. 

Закон за фриленсере

Говорећи о још једној врсти рада у иностранству, Снежана Милић је подсетила на измену Закона о ПИО, која се односи на такозване фриленсере и навела да је Законом о изменама и допунама Закона о ПИО, који је ступио на снагу 14. децембра 2019.године, додата тачка којом је прописано да су осигураници самосталних делатности лица која раде на територији Србије за страног послодавца који нема регистровано представништво у Србији, код кога за обављени посао остварују уговорену накнаду под условом да нису осигурани по другом основу. 

- Без обзира на врсту уговора који су закључили са страним послодавцем, ова лица стичу својство осигураника самосталних делатности, а накнада коју остваре за обављени посао има карактер уговорене накнаде. Тим изменама Закона о ПИО такође је предвиђено да се на ове осигуранике у погледу обавезе плаћања доприноса за ПИО, рокова и обавеза подношења пореских пријава примењују прописи из надлежности Министарства финансија - рекла је она. 

На тај начин је фриленсерима, односно у овом случају грађанима који живе у нашој земљи а путем интернета обављају послове за компаније које су регистроване у другим земљама, омогућено да регулишу своје пензијско и инвалидско осигурање и остваре право на пензију у Србији када испуне законски прописане услове. 

Помоћница начелника Одељења за ПИО по међународним уговорима у Дирекцији Фонда, Марија Бакић, навела је још неке од специфичних ситуација у којима се осигураници могу наћи када је реч о раду у једној држави а остваривању права на пензију у другој, уколико не постоји потписана конвенција. 

Информишите се о закону о пензијама у држави у којој сте радили

Према њемим речима, ако радник који живи на територији Србије има стаж у некој од држава са којом Србија нема потписан споразум о социјалном осигурању, једина опција је да се сам информише о законским прописима те државе, и о томе да ли може остварити право на пензију и на који начин. 

- Још једна од могућих ситуација је рецимо да неко има стаж остварен у Републици Србији, довољан за остваривање права на пензију, али има пребивалиште на територији друге државе са којом Република Србија нема потписан споразум о социјалном осигурању, нити постоји уговорен трансфер, односно могућност исплате пензије из Србије у ту другу државу. У том случају осигураник мора поднети захтев за остваривање права на пензију филијали Фонда ПИО према месту последњег осигурања, а исплата пензије се може вршити на територији Србије преко овлашћеног лица - објаснила је она.

(K1info.rs/Tanjug)

Извор:
k1info.rs
Пише:
Пошаљите коментар