У СРБИЈИ ПОВЕЋАН БРОЈ МОЖДАНИХ УДАРА ЗБОГ ЈЕДНЕ ПОЈАВЕ! Три ствари утичу на здравље, ово је највећи проблем
Померање сата на летње и зимско рачунање времена се и те како одражава на наше здравље данима касније, упозоравају стручњаци.
Померање сата на летње и зимско рачунање времена се и те како одражава на наше здравље данима касније, упозоравају стручњаци. Према студијама, у овом периоду повећан је број срчаних и можданих удара, навео је недавно неуролог др Алекса Пејовић. Како је истакао том приликом, прелазак на летње рачунање времена на три начина утиче на човека.
Неспавање је главни узрочних свих проблема приликом померања сата, нагласио је др Пејовић.
- Постоји одређени утицај када су ове промене у питању на здравље човека. Тачније, постоје три утицаја:
расположење
когнитивне функције
повећана учесталост срчаних и можданих удара
Како каже, пораст није драматичан, али узрок томе треба тражити у спавању, тачније у проблему са спавањем.
- Заједничко за сва три ова утицаја је недовољно сна! Имаћемо проблем са пажњом и расположењем. Деконцентрисани смо, али је најбитнији онај аспект који има утицај на здравље - каже др Пејовић и саветује да се треба држати рутине са одласком у кревет и устајањем рано ујутру.
Доктор је навео и да су студије показале да је у овом периоду повећано учестало доживљавање срчаних и можданих удара.
- Вероватно је узрок томе спавање и проблем са спавањем. Недовољно сна у овој транзицији чини да нам притисак скаче, поремети нам хормоне и због тога долази до више васкуларних догађаја - каже др Алекса Пејовић.
Међутим, истиче и да треба обратити пажњу и на друге околности које доводе до васкуларних проблема, попут притиска, гојазности и шећера.
У Србији између 20.000 и 25.000 људи доживи мождани удар
Сваке године у Србији између 20.000 и 25.000 људи доживи мождани удар, истиче неурохирург професор др Бранко Ђуровић.
- У 80 одсто случајева у питању је исхемијски мождани удар, док је у 20 одсто случајева хеморагијски. Ако имамо мождани удар у пределу леве хемисфере великог мозга, тада може доћи до појаве отежаног говора, слабости или одузетости супротне половине тела - каже др Ђуровић.
Доктор наглашава да опоравак углавном зависи од старосне доби и да је знатно бржи уз помоћ логопеда.
Разлози можданог удара су, поред генетске предиспозиције и начин и стил живота.
- Генетска присутност детерминисана је у 15 до 20 одсто случајева. Међутим, сама генетика не знали да ће се мождани удар сигурно догодити. Много зависи од начина живљења. Најчешћи узрок је хипертензија и то чак у 70 до 75 одсто случајева - каже др Ђуровић.
Др Ђуровић истиче да на појединачном нивоу ми можемо да утичемо на то да превенирамо мождани удар. За то нам је потребна контролисан ниво масноћа у крви, физичка активност и довољно сна.
"Повећан је број саобраћајних незгода након промене сата"
И неурохирург професор др Бранко Ђуровић изјавио је да из године у годину имамо случајеве да се током померања сата више догађају саобраћајне несреће и да постоји повећан број саобраћајног трауматизма код пацијената.
- Ми спавамо сат краће, будимо се са мањом количином дневне светлости и из године у годину имамо правилност да је прве недеље после преласка на летње рачунање времена имамо повећан број саобраћајног трауматизма - каже др Ђуровић за "Пинк".
Објашњава да у овом периоду краће спавамо, да је концентрација смањена, као и пажња и да је то увод за све проблеме, који трају док се наш биолошки часовник не адаптира.