ТИТЕЛ У ИНВЕСТИЦИОНОМ ЗАМАХУ Нове школе, вртићи, дом културе и фабрика воде мењају живот мештана
Председник општине Тител мр Драган Божић у разговору за „Дневник“ говори о круцијалним пројектима попут обнове Основне школе „Светозар Милетић“, завршетку реконструкције Дома културе, пројекту фабрике воде, новом вртићу у Шајкашу и осталим инвестицијама које ће утицати на бољитак живота мештана.
Божић је недавно потписао уговор са министром за јавна улагања у техничком мандату Дарком Глишићем и Ранком Ковачевићем - представником извођача радова за реконструкцију објекта Основне школе „Светозар Милетић” у Тителу, о којој је последњих дана било доста речи у медијима.
За ову инвестицију биће издвојено 578 милиона динара.
- Радови ће почети за десетак дана. Уговором је предвиђено да посао буде завршен за 365 дана. То ће бити најсавременији објекат који ће имати све услове да се тамо безбедно одвија настава. Оволика средства која смо добили никада нису ушла у нашу локалну самоуправу. Ми смо једна од ретких општина која нема спортску халу и школска сала ће допринети да играмо званична такмичења у њој - рекао је мр Божић.
Ова школа баштини традицију од 1703. године и кроз векове је изнедрила бројна велика имена.
- Школу похађа око 450 деце из Титела и још три места у околини. Деца која похађају наставу у том објекту већ су пресељена у друге објекте где ће похађати наставу док радови не буду завршени - рекао је наш саговорник.
Школе раде без прекида
- У Тителу основне и средње школе раде без прекида. Наша деца ће редовно завршити школу, а средњошколци ће матурирати – казао је мр Божић.
Он је истакао да мале општине са малим буџетима, попут Титела, не могу да испрате развој који имају богатије општине без помоћи министарстава, Владе Србије, Покрајинске владе и амбасада.
Коментаришући објаве у медијима где су видљива оштећења у појединим деловима учионица поменуте школе, рекао је да је локална самоуправа прва сачинила те фотографије и доставила их надлежним службама, односно да су послате на 16 адреса.
- Већ две године шаљемо редовно грађевинског инспектора, прво на шест, три, па на месец дана, који нам је процењивао стање школе. Деца нису улазила у део који није био за употребу. Учионице у којима су деца похађала наставу су потпуно безбедне - истиче Божић.
Поменуо је и реконструкцију Дома културе, за шта је, како је појаснио, издвојено око 160 милиона динара, а радови су при крају.
- Грађевински радови на Дому културе биће готови за месец дана. То је једини Дом културе на територији општине Тител који ће имати око 300 седећих места. Конкурисали смо код ресорног секретаријата за средства за опрему, тако да се надамо да ћемо до јуна добити један квалитетан мултифункционалан објекат. Испред је велики парк, где планирамо да поставимо бисту Милеве Марић, јер је прекопута њена родна кућа - казао је Божић.
Два пројекта у Шајкашу
- У Шајкашу су у току два пројекта. Реконструкција Дома здравља би требало да буде готова за 15 дана. Први пут ће Шајкаш добити ноћно дежурство. У тај пројекат реконструкције и опремања уложено је око 120 милиона. Поред амбуланте тренутно су актуелни радови на обданишту. У Шајкашу је 120 деце на листи чекања. Ново обданиште ће имати капацитет више од 300 деце и први пут се уводи јасленачка група. У септембру би обданиште требало да крене са радом. Шајкаш је место са 4.700 становника и са више од 390 ПИБ-ова. Скоро 70 одсто буџетске касе пуни се из Шајкаша. Тамо је 27 фирми које се баве ПВЦ столаријом, десет браваријом и столаријом и око 17 фирми које се баве електроинсталацијама - појаснио је Божић.
Општина, како је даље подсетио, има обећања, између осталих, и Министарства за јавна улагања за помоћ при изградњи Фабрике воде у Тителу.
- Нажалост, као и многа места у Војводини, и Тител има веома лошу воду. Два насељена места имају добру воду, а то су Шајкаш и Мошорин. Када то кажем, мислим на физичко-хемијске особине. Све су оне бактериолошки исправне, али физичко-хемијски се не могу средити без Фабрике воде.
Имају, додаје пројекат и грађевинску дозволу, те ће покушати ове године да реализују пројекат у вредности од 300 милиона динара.
- До сада, доста тога смо урадили. За замену азбестних цеви уложено је више од 120 милиона, и тренутно је увођење у посао задње деонице замене. Изграђен је нов резервоар. Комплетно питање водоснабдевања бисмо потпуно решили изградњом фабрике воде, али када погледате једну малу општину која има буџет од 550 милиона, видите колико је то огроман пројекат за нас. Али то нам је свакако приоритет – казао је мр Божић.
Други пројекат за који је готова грађевинска дозвола јесте реконструкција Основне школе „Исидора Секулић” у Мошорину, а вредност је 780 милиона без ПДВ-а.
- Реч је о родном месту Светозара Милетића, а идуће године је 200 година од његовог рођења и велики је јубилеј. Најмање што можемо учинити јесте да реконструишемо школу. Већ смо ступили у контакт са неколико министарстава и тражи се новац. У плану је и реплика родне куће Светозара Милетића, за коју такође имамо пројекат, и ту планирамо да отворимо музеј – појаснио је мр Божић.
Основна школа у Мошорину је подручна школа истоимене из Шајкаша, напомиње.
Божић додаје да је Мошорин познат и по томе што се у овом селу дневно произведе више од 100.000 литара млека, које преузимају млекаре од Уба до Сомбора. Овде послује мини млекара са брендом „Моје стадо”, која запошљава око 60 радника.