ТРАДИЦИЈА И БУДУЋНОСТ У ЈЕДНОМ: Како варилачки занат отвара врата светског тржишта ЗА ТО СЕ ПОБРИНУО ЛУКА ИЗ СОМБОРА
СОМБОР: Младима који траже сигурну будућност, али и добру зараду, све више се отварају врата занатских вештина које су све траженије, а међу њима је и варилачки посао.
Уместо да се окрену канцеларијским пословима, неки од њих одлучују да савладају занате, који су у Европи и свету веома цењени и добро плаћени.
„Мајсторске вештине никада не излазе из моде. Посебно варилачки послови, који су данас један од најплаћенијих заната. Људи који се не плаше прљавштине испод ноктију, све више су заинтересовани за овај посао“, каже Лука Милановић, саобраћајни инжењер из Сомбора, који је већ десет година у својој радионици.
Он обучава будуће стручњаке за ТИГ заваривање, посебно за рад са металом, иноксом и другим савременим материјалима.
„ТИГ заваривање је једна од најпрестижнијих и најплаћенијих занатских вештина. Имамо сарадњу са Факултетом техничких наука у Новом Саду, а до сада сам обучио стотину људи, који су сви успели да се запосле. Они сада своје услуге наплаћују три до четири пута скупље од класичних варилаца“, додаје Милановић.
Ова радионица је једина лиценцирана приватна школа у Војводини, а сертификат који издаје је међународно признат и важи две године. „Обука је значајно јефтинија у поређењу са сличним курсевима у Србији. Међутим, нормативи и стандарди су веома строгим и захтевни, а литература штура. Зато сам се, пре него што сам почео да обучавам, морао додатно стручно припремити и добити лиценцу“, истиче Милановић.
Циљ свих ученика ове обуке је да, након стручног испита и међународно признате дипломе, нађу посао у иностранству, пре свега у Немачкој и скандинавским земљама.
Недавно су на обуку дошли и радници из БиХ, из Дервенте. „Ти момци су већ били запослени у Немачкој, али су имали проблем јер су им сертификати били купљени. Када су дошли на градилиште, Немци су их брзо уклонили са посла јер су били неподобни. Тада је њихов газда контактирао ФТН у Новом Саду, који су их упутили на мене“, каже Милановић. „Сада их обучавам један на један и ако положе испит, биће враћени на посао у Немачку.“
Ова прича показује колико су важне квалификације и какву разлику може направити квалитетна обука за људе који желе да раде у занатским пословима, али и да зараде пристојну плату у иностранству.
Пројекат „Стари занати - нова шанса” реализује Дневник Војводина прес, а суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.