СЕДМОЧЛАНОЈ ГРУПИ ИЗ НАДАЉА ИЗРЕЧЕНА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА Укупно 16 година затвора ЗБОГ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА
У новосадском Вишем суду, првостепеном, неправоснажном пресудом, седмочлана група из Надаља осуђена је на укупно 16 година и два месеца затвора због трговине људима.
Казна у трајању од три године и четири месеца изречена је окривљеном Љуби Неда, а два месеца више Данки Неда. На три године затвора осуђен је Слободан Николић, Станимир Шошић на две године, а Душко Николић, коме се суди у одсуству, на две године.
Милки Кишја изречена је казна од годину дана кућног затвора, док је Бранислав Вахт због кривичног дела трговина људима у помагању осуђен на казну затвора у трајању од 10 месеци у кућним условима.
У изречене казне окривљенима се урачунава време лишења слободе у вези са овим кривичним поступком. Према окривљеном Љуби Неда је притвор продужен до упућивања у Завод за извршење кривичних санкција, а Милки Кишја и Слободану Николићу је за три месеца продужена мера забране напуштања боравишта.
Кривични поступак се водио од 2010. године против седморо окривљених
У овом дуготрајном поступку, чији крај оштећени нажалост није доживео, након доказног поступка, судско веће, којим је као последња председавала судија Ивана Јосифовић, неспорно је утврдило да су окривљени у временском периоду од 2006. до 2010. године, како наводе у новосадском Вишем суду, злоупотребом тешких прилика оштећеног, сада покојног, К. Н. услед чињенице да се ради о лицу са тешком менталном недовољном развијености због церебралне парализе, психомоторне ретардације и спастичне квадриплегије са атрофијом мозга, трајно упућен на туђу негу, бригу и старање, користили ради просјачења.
Кривични поступак се водио од 2010. године против седморо окривљених, који су у више наврата, у току трајања поступка, бивали недоступни државним органима. Против њих је био одређиван притвор, расписиване потернице, одређивана суђења у одсуству, што је у знатној мери допринело дугом трајању поступка.
- Утврђено чињенично стање произилази, пре свега, из исказа самих окривљених, које су дали на почетку вођења поступка 2010. године, на првом месту Љубе Неда, Данке Неда и Милке Кишја, оца и сестара покојног оштећеног, који су у исказима датим у полицији и током истраге описали елементе извршеног кривичног дела, односно радње које су према оштећеном предузимали, одбијајући да га сместе у установу, иако свесни његовог тешког стања, будући да је оштећени представљао извор прихода - наводе у новосадском Вишем суду и додају да су одлучне чињенице утврђене из решења и извештаја Центра за социјални рад, као и налаза вештака.
Исказе окривљених дате током главног претреса, суд у највећој мери није прихватио, с обзиром на, пре свега, проток времена, а и оцењујући да су исконструисани у правцу умањења кривичне одговорности.