(ФОТО) ДНЕВНЕ ДРЕМКЕ КАО ЕЛИКСИР МЛАДОСТИ Наука открива како кратак сан утиче на мозак
Нова студија показује да дневно дремање може успорити смањивање мозга и допринети његовом очувању у старијем добу.
Кратка дневна дремка могла би бити један од кључева за очување здравља мозга у познијим годинама, показује нова студија која је анализирала податке више хиљада људи старости од 40 до 69 година. Резултати истраживања указују да редовно дремање може успорити процес смањења мозга, природни феномен који долази са старењем.
Истраживачи су открили да постоји значајна разлика у запремини мозга између особа које редовно практикују кратке дремке и оних који их избегавају. Та разлика одговара еквиваленту између 2,6 и 6,5 година старења, што значи да мозак редовних дремаџија може дуже остати у бољој форми.
„Наша открића сугеришу да би за неке људе кратке дневне дремке могле бити део слагалице који помаже очувању здравља мозга како старимо,“ изјавила је др Викторија Гарфилд из МРЦ јединице за доживотно здравље и старење при Универзитетском колеџу у Лондону (UCL).
Иако дуже спавање током дана може имати негативне последице по ноћни сан, истраживачи наглашавају да кратка дремка од 20 до 30 минута може донети бројне бенефите, укључујући побољшање меморије, концентрације и опште когнитивне функције.
Ово истраживање пружа додатне доказе о значају квалитетног одмора и поставља питање да ли би дневно дремање могло постати препоручена пракса за очување мождане функције. До тада, они који воле да „убију око“ током дана могу са задовољством знати да можда чине нешто корисно за своје дугорочно здравље.