ТОРАЊ НА ТВРЂАВИ ОПАСАН СКЕЛАМА Ускоро завршетак радова на ОБНОВИ САТ-КУЛЕ; Суперћелијске олује нанеле знатну штету
Обнова торња са сатом на горњем Лудвиговом бастиону, оштећеном током суперћелијских олуја, почела је у октобру, када су око тог симбола града постављене скеле, које би, имајући у виду рок за завршетак радова, у наредних месец дана требало да буду уклоњене.
Својевремено је најављено да ће грађевинско-занатски и конзерваторско-рестаураторски радови трајати 150 радних дана, а реч је о девет милиона динара вредном улагању.
Прво што упада у очи јесте то да је замењена капа торња бакарном па сад такорећи шљашти, рећи ће многи, али без бриге, с временом ће вратити стари сјај на који смо сви навикли. Пројектом је иначе предвиђена обнова оштећених и деградираних елемената сат-куле, фасадних и унутрашњих зидова, заштитне ограде и тротоара уз објекат, као и рестаурација и конзервација капе торња с декоративним врхом, фасадне столарије и браварије. Обнова подразумева и рестаурацију и конзервацију бројчаника са казаљкама, као и елемената од кованог гвожђа у унутрашњости, попут затега, кланфи, носача, ограда и слично. Дрвене шалукатре са капе торња се конзервирају и рестаурирају, као и гвоздена улазна врата.
Пијани сат
Подигнут на северном бедему горњег Лудвиговог бастиона, на месту претходног, који је срушен половином 18. века, торањ са сатом зидан је опеком старог формата. Оригинални сатни механизам поклон је Марије Терезије петроварадинском гарнизону, а допремљен је из Алзаса око 1750. године, што се отприлике поклапа и са добијањем привилегија Слободног краљевског града, које је Нови Сад, односно Неполанта, царичиним указом добио 1. фебруара 1748. године.
Сат на торњу специфичан је по томе што велика казаљка показује сате, а мала минуте, како би, пре свега, лађари са Дунава из даљине видели време. У прошлости су становници плаћали порез, сатарину, на коришћење часовника, који је због утицаја температуре на механизам и чињенице да некад жури или касни, назван – пијани сат.
Грађена од 1692. до 1780. године, на стени, на месту некадашњег средњовековног утврђења, Петроварадинска тврђава позната је као Гибралтар на Дунаву. Горњим градом доминира торањ са сатом, уједно и један од најпрепознатљивијих симбола културно-историјске целине, који је претрпео велику штету током невремена 19. и 21. јула 2023. године.
– Под снажним ударима ветра носач декоративног врха торња је пресавијен, јабука исцепана, а елементи разбацани по околном простору – објаснили су својевремено за „Дневник“ у Заводу за заштиту споменика културе. – Услед вибрација капе торња, поткровни венац је знатно оштећен, као и покривач саме капе. Оштећења су видљива и на фасадама зиданог дела торња, као и на бројчаницима сата и казаљкама.
Ј. Вукашиновић