ЗА САМО ЧЕТИРИ ДАНА 50 ЛИЦА УХАПШЕНО Тужилац Стефановић: Поднето 58 кривичних пријава за корупцију
Главни тужилац Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду Ненад Стефановић изјавио је данас да су за само четири дана, по налогу посебног Одељења за борбу против корупције тог тужилаштва, припадници Управе криминалистичке полиције ухапсили укупно 50 особа, да се три особе налазе у бекству, а да је у редовном поступку поднето 58 кривичних пријава.
"То значи да је процесорирано укупно 111 лица. Осумниченим лицима ставља се на терет велики корпус кривичних дела са елементом корупције, као што су злопотреба одговорног лица и злопотреба службеног положаја. Против 68 лица је донета наредба о спрођењу истраге за кривична дела прања новца, примања и давања мита, трговине утицајем", рекао је Стефановић РТС-у.
Додао је да ће тужилаштво донети наредбе о финансијској истрази, након чега се доноси одлука о привременом одузимању имовине.
"У овом тренутку, оно што могу да вам кажем, јесте да су рачуни у банкама блокирани, као и средства са којима би могли евентуално да се располаже у даљем периоду, након новог процесуирања", рекао је Стефановић.
На питање зашто се толико дуго чекало на хапшења, пошто су највише привукла пажњу хапшења у ЕПС-у, Стефановић је одговорио да се није ништа чекало и да је ВЈТ средином прошле године подигло оптужницу у предмету који носи назив "ЕПС-Баувезе", где је утврђено да је прибављена протиправна имовиска корист у износу од 7,5 милиона евра.
"Тада је јавност била, због деловања одређених интересних група, неповерљива ка раду тужилаштва и због пласирања неких теза да се неко штити у ЕПС-у. Та оптужница је доказ да нема заштићених", рекао је Стефановић.
Сем тога, како је истакао, корупцију је немогуће процесуирати у реалном времену.
"Имате примену посебних доказних радњи, тајни надзор и снимања, која трају одређени временски период. Након тога се врши анализа, прибавља се потребна документација, то су стотине регистратора, ангажује се финанцијски форензичар, ангажују се вештаци. Морам да кажем да ВЈТ има сарадњу на таквим предметима и са МУП-ом, Министарством финансија, Пореском управом, БИА, катастром, Агенцијом за борбу против корупције, Управом за спречавање прања новца", истако је Стефановић.
Како је рекао, процесуирање тог предмета је дошло у правом тренутку.
Додао је да се предмет ЕПС-а радио по кривичној пријави једног власника предузећа које је учествало на јавном тендеру.
Главни тужилац ВЈТ објашњава да уколико негде постоји сумња на корупцију, ВЈТ у већини случајева формира те предмете, али да је најбитнији ниво сумње.
"Значи, поднета је кривична пријава, то је на нивоу неких индиција. Ми смо спровели предистражни поступак, утрвадили оно што нам је потребно за степен сумње који се зове основна сумња.
Основна сумња је степен сумње потребан за одређивање притвара, што смо доказали, пошто је лицима у том предмету одређен притвор. Следећи степен сумње, до кога ћемо сигурно доћи у наредних шест месеци, колико истрага траје, је оправдана сумња", навео је Стефановић.
На констатацију да се често чују примедбе на рад тужилаштва да није добро одрадило свој посао јер није дошло до пресуда, Стефановић тврди да у ВЈТ није таква пракса.
"Када улазимо у истрагу, истраге резултирају подизањем оптужнице, а да ли је тужилаштво доказало да је нешто ван разумне сумње, опет се враћамо оправо на сумње за оптужницу, а да ли је ван разумне сумње, то је на суду. Посао тужилаштва је да све доказе које прикупи током истраге презентује и изведе на главном претресу, а одлука је коначно на суду који је независна државна институција", рекао је Стефановић.
На питање да ли могу да се очекују нова хапшања у наредним данима, Стефановић је одговорио да ВЈТ континуирано спроводи борбу против корупције.
"Тако да ја стварно не могу да најављујем било каква хапшења у будућности", рекао је Стефановић.
Додао је да не види никакав проблем у томе што највиши државни званичници најављују борбу против корупције.
"Државни званичници су легитимно избрани представници државе, па ја претпостављам да они само артикулишу оно што грађани осећају, а то је да нам је потребна правда и да нам је потребна ефикасна борба против корупције", закључио је Стефановић.