Како је Аутономија креирала вест о побуни у Војсци Србије на Сретење
Током Сретења и одржавања два митинга сајт Autonomija.info објавио је фотографију на основу које је пласирао лажну информацију о побуни у Војсци Србије.
Тој фотографији уредник овог сајта Динко Грухоњић, како каже за Euronews, не зна порекло. Лажне вести о отказивању послушности гарде председнику Србије, међутим, нису биле једине неистините које је Аутономија објавила током два митинга- једног у Крагујевцу и другог у Сремској Митровици.
Са Петроварадинске тврђаве поводом Дана државности организована је почасна артиљеријска паљба, државни догађај који је портал Autonomija.info представио као отказивање послушности Војске председнику Србије. У тексту под насловом “Зашто се застава Србије вијорила наопачке на Петроварадинској тврђави: Аматеризам или снажна порука војске режиму?” на основу непотписане фотографије на којој делује да је застава на јарбол подигнута наопачке, неименовани саговорници Аутономије имплицирали су да то није била случајност него знак протеста. Сви јавно доступни снимци и фотографије показују, међутим, исправно подизање заставе на Петроварадину, коју је ветар потом окренуо.
Истог дана Autonomija.info пише, а портал Nova.rs гради причу на основу објаве Аутономије, да је возило Војске Србије опремљено за ометање дронова примећено у Сремској Митровици да би спречило снимање и реалну слику о броју присутних на скупу "Срешћемо се на Сретење". Свега неколико сати касније слика из дрона емитована је у живом програму неколико телевизија које су преносиле овај скуп.
Министарство одбране демантовало је наводе овог портала и саопштило да се застава под утицајем ветра окретала, а о тексту који су, такође пренели Nova.rs i Direktno.rs Ана Лалић Хегедиш, издавач Аутономије, каже за Euronews да се не меша у уређивачку политику овог портала. Један од његових уредника Динко Грухоњић, такође, каже да није адреса за објашњење или извињење јавности и институцијама. "Дакле, зовите војне експерте, па с њима разговарајте о томе што је Министарство саопштило. Ми смо само новинари, ништа друго.”
Упитан о пореклу насловне фотографије заставе Грухоњић каже: "Ми потписујемо све фотографије, а ако није потписана, она је наша или је уступљена". Он штавише тврди да све што је написано представља реч стручњака, који су остали анонимни из “разумљивих разлога”, али корисницима друштвене мреже X није много требало да утврде да вештачка интелигенција кроз ChatGPT пружа готово идентичан одговор оном који дају Аутономијини "стручњаци" на питање: шта значи истицање обрнуте заставе.
Заменик главног и одговорног уредника Аутономије, медија чији оснивач је Независно друштво новинара Војводине, Динко Грухоњић уједно је и предавач новинарства на Филозофском факултету у Новом Саду и главни и одговорни уредник Војвођанског истраживачко-аналитичког и thin танк центра (ВОИЦЕ), огранка НДНВ, који се, између осталог, бави и фектчекингом, односно провером чињеница у другим медијима.
Аутономијини "војни стручњаци" тумаче да је симболика 'обрнуте' заставе – како кроз историју ратовања, тако и у мирнодопским условима – заправо универзални знак узбуне, опасности или очаја." У тексту се даље наводе разлози за обрнуто истицање заставе и да они могу бити СОС сигнали, тешка политичка криза или протест, те да "правила о качењу заставе, између осталог, налажу да се за државне и војне заставе на јарболима увек користи качење у две тачке,”. Али се изоставља да је Законом о изгледу и употреби грба, заставе и химне предвиђено вертикално истицање државне заставе, што је овде и био случај.