НОВА ПРАВИЛА ЗА ОСТАНАК У СРБИЈИ Процес око добијања визе у потпуности је дигитализован ПРИМЕНА УСКОРО ПОЧИЊЕ
Странци који желе да бораве и раде у Србији могу, према новом правилнику, подносити захтев за визу потпуно електронским путем.
Увођењем јединственог „Портала за странце“ процес аплицирања је поједностављен и убрзан, а сва комуникација одвијаће се дигитално.
Захтев за визу могу поднети сами странци, али и послодавци у њихово име, уколико се ради о визама за дужи боравак ради запослења или сезонских послова. Пријава се врши преко “Портала за странце”, а за послодавце је неопходна регистрација на порталу еУправа.
Цео поступак је дигитализован – након избора услуге и попуњавања online формулара, подносилац добија потврду о успешној предаји. Сва накнадна обавештења, укључујући одлуке и упутства, стизаће на регистровану мејл адресу. Сви потребни докази достављају се у електронском облику. Од подносиоца се очекује да документа буду комплетна и веродостојна, а она која нису на српском језику морају бити преведена.
За малолетне странце захтев подноси родитељ или старатељ уз неопходне доказе, док послодавци могу поднети групне захтеве за сезонске раднике.
Шта је потребно за добијање визе?
Подносиоци морају доказати финансијску стабилност, обезбеђен смештај, намеру повратка у матичну земљу, као и адекватно путно осигурање. У зависности од сврхе путовања (туризам, посао, школовање, лечење…), додатни документи попут позивног писма или резервација смештаја биће неопходни.
Странци који желе да уђу у Србију из хуманитарних разлога, због више силе или државног интереса, могу добити визу Ц (за краћи боравак) уз одговарајуће доказе. То укључује медицинску документацију, дипломатске ноте и позиве надлежних институција. У појединим случајевима виза се може издати чак и без додатних доказа.
За дуже боравке у Србији, односно визу Д, потребно је испунити јасно дефинисане услове, који зависе од сврхе доласка. Запошљавање, пословна сарадња, усавршавање или самозапошљавање су неки од разлога за издавање ове визе. Захтеви варирају – радници морају имати уговор о раду, док независни професионалци морају доставити доказ о регистрацији и стручним квалификацијама.
Специјална категорија обухвата акредитоване стране новинаре, волонтере, експерте на пројектима и представнике међународних организација. Они морају доставити одговарајуће уговоре, дозволе и потврде.
За странце који у Србији учествују у снимању филмова или телевизијских пројеката, виза Д ће се издавати уз уговор између домаћег и страног продуцента, потврду српске продукцијске куће и документ који показује временски период ангажовања.
Студенти и полазници курсева
Студенти који желе да се образују у Србији морају приложити потврду о упису у школу или универзитет верификован од стране Министарства просвете. Они који долазе ради учења српског језика морају доставити доказ о упису на курс, а у неким случајевима и потврду о намерама да наставе образовање у Србији.
За оне који долазе ради научног истраживања, неопходан је уговор са акредитованом научно-истраживачком организацијом у Србији. Слични захтеви важе и за стране експерте који долазе на разне научне активности, као што су обуке и професионалне преквалификације.
Спајање породица
Странци који желе да бораве у Србији на основу брака или породичних веза морају доказати сродство, било кроз венчани лист, доказе о ванбрачној заједници или документацију која потврђује зависност од сродника у Србији.
Свештеници и верски службеници морају доставити уговор или потврду о ангажовању од стране регистроване верске заједнице у Србији. Они који долазе на лечење морају имати препоруку здравствене установе, док власници некретнина могу добити визу на основу власничког листа или другог правно валидног документа.
Сва позивна писма, било да их подносе физичка или правна лица, морају бити достављена електронским путем преко Портала за странце, чиме се убрзава процедура аплицирања за визу.
Нова правила омогућиће ефикаснију и транспарентнију процедуру за странце који желе да бораве у Србији на дужи период, а њихова примена почиње од 1. марта 2025. године.