У ПОКРАЈИНСКОМ ПРОЈЕКТУ „ПРВА МАМОГРАФИЈА” Прегледано 26.397 жена ОТКРИВЕН 201 КАРЦИНОМ ДОЈКЕ
Рак дојке је најчешћи рак код жена. Од 100 жена са дијагнозом рака, њих 29 има рак дојке.
Годишње у Војводини од карцинома дојке оболи више од 1.200 жена, а око 500 умире. Према извештају Института за јавно здравље Војводине, за 2019. годину, рак дојке је у групи свих карцинома на првом месту са инциденцом од 22,7 одсто и морталитетом од 16,6 одсто - каже координаторка за пројекте у Покрајинском секретаријату за здравство др Снежана Бојанић и додаје како је Србија по смртности од рака дојке на другом месту у Европи.
Покрајински секретаријат за здравство покренуо је у јулу 2019. године пројекат “Прва мамографија”. Тада је набављен покретни мамограф и почела су снимања жена по војвођанским местима у којима нема мамографа.
- У почетку су биле обухваћене само жене од 45 до 49 година у општинама без мамографа, њих 15, а како су све општине добиле уређај на конкурсу Покрајинског секретаријата за здравство, акценат је дат на жене из сеоских средина где нема апарата и радиолога – навела је др Бојанић и додала како је у јулу 2020. године набављен још један мобилни мамограф, те се сада жене у мањим местима у Војводини снимају на два апарата.
Према њеним речима, од самог почетка циљеви пројекта су били подизање нивоа свести о значају мамографије за здравље, подизање обухвата жена овим превентивним скринингом и скраћење времена од момента открића тумора до почетка лечења.
- До сада је било обухваћено 18 општина, са тим што се поновни долазак мамографа у исто место спроводи након две године, тако да су сви прошли два циклуса, а неке општине улазе и у трећи круг поновног доласка мамографа. Укупно је досада прегледано 26.397 жена и откривен 201 карцином дојке – истакла је др Бојанић.
Нове методе тестирања и лечења
- Оно што се мења у односу на почетак реализације пројекта “Прва мамографија“ јесу нове методе лечења карцинома дојке с обзиром да су за агресивне облике рака набављени сви иновативни лекови, биолошка терапија и све што се тренутно користи у свету. Такође, у примени су и иновативна тестирања, за одређивање статуса тумора, што у великој мери одређује облике лечење која се примењују – открива др Бојанић.
Како наводи, само у 2024. године је прегледано 6.500 жена, нађено 42 рака дојке.
У моменту открића рака дојке 70 одсто жена већ тада има тумор величине 2,5 до 5 цм, што наводи да већ постоје метастазе, док откривањем тумора у раној фази величине до једног цм, раним мамографским прегледом омогућава се у више од 96 одсто случајева успешно излечење и 10-огодишње преживљавање.
До сада је обухваћено 18 општина, с тим што се поновни долазак мамографа у исто место спроводи након две године
Др Бојанић каже како се редовним спровођењем скрининг мамографије као златног стандарда за рану дијагнозу рака дојке, смањује смртност од ове болести за 30 одсто.
- Циљ скрининг мамографије је детектовати што већи број карцинома у овој форми, јер је онда он излечив 100 посто. Све жене по постављању дијагнозе карцинома дојке се упућују на даље лечење у Институт за онкологију Војводине, где се даље прате и контролишу у великом броју. Нешто мањи број се контролише у регионалним центрима код онколога, њих око 37, али у случају погоршања, упућују се на Институт за онкологију – објашњава др Бојанић.
Препорука је да све жене сваког месеца спроводе самопреглед дојки и да се, чим уоче ма какву промену, одмах јаве на преглед, а имајући интерес целоживотног здравља, и жене млађе животне доби треба да се јављају на превентивне прегледе дојки.
Љ. Петровић