НАСТАВЉА СЕ УНИЦЕФОВА АКЦИЈА ЗА НАБАВКУ МОБИЛНОГ РЕНДГЕНА Свака секунда је драгоцена за најмање борце
Како би Центар за неонатологију у Крагујевцу добио мобилни рендген, наставља се кампања „Тако мали да би у срце стали”, саопштио је данас УНИЦЕФ.
У Србији се сваког дана пре времена роди десет беба, од којих је за седам неопходна посебна нега, а цена рендгена је 13.900.000 динара, наводи УНИЦЕФ, док се у Центар за неонатологију у Крагујевцу упућују превремено рођена и болесна новорођенчад из чак 13 породилишта у Централној Србији.
Начелница Центра за неонатологију клинике за педијатрију у Универзитетском клиничком центру Крагујевац Драгана Ристић наглашава да је мобилни рендген веома важан у интензивним неонатолошким јединицама јер се тако бебе не морају носити у другу зграду где се обично налази дијагностички центар.
„У питању су јако мали пацијенти тежине од 600 грама па навише и од 25 гестацијских недеља, од којих је већина на механичкој вентилацији или имају компликације у виду пнеумоторакса или некротичног ентероколитиса. За њих је јако важно да се не померају, јер им је свака промена температуре, механичка промена и утицај спољних надражаја додатна траума”, објашњава Ристићева.
Поред могућности да се дете сними без додатне трауматизације, док је још у инкубатору, додаје да рендген апарат треба да има и монитор како би лекар одмах могао да установи о ком се проблему ради, те како би што пре реаговао, наглашавајући да је у неонатологији јако битна свака секунда.
У претходној фази кампање УНИЦЕФ је захваљујући подршци грађана и компанија прикупио 12.345.687 динара. Та средства су уложена у набавку инкубатора, фотеља за остваривање контакта кожа на кожу између родитеља и новорођенчета, реанимационих столова, инфузионих пумпи и опреме намењене за развојну негу новорођенчета у јединицама за неонатологију у Нишу, Београду, Новом Саду и Крагујевцу.
УНИЦЕФ позива грађане и компаније да својим донацијама, у складу са могућностима, помогну набавку мобилног рендгена и допринесу да се обезбеде бољи услови за преживљавање и напредак превремено рођене и болесне новорођенчади.