ЈАНУАР ОБОРИО СВЕ ТЕМПЕРАТУРНЕ РЕКОРДЕ Ајд што се топи лед на Гренланду, него што је нама ЛЕСКА ВЕЋ ПРОЦВЕТАЛА
Премда нам последњих неколико дана образи бриде а нос црвени од хладноће, чињеница је да смо иза себе оставили никад топлији јануар.
Осим што је то саопштила Европска служба за климатске промене “Коперникус”, потврда стиже и са мерних уређаја инсталираних на крову новосадског Природно-математичког факултета, где је у узетим узорцима већ детектовано присуство полена јове, чемпреса, бреста, јасена и леске. При томе су концентрације полена леске биле толико високе да стручњаци упозоравају како би на њега осетљиве особе могле да се суоче са озбиљним алергијским реакцијама, поготово уколико се нађу у близини процветалих стабала.
Када је пак реч о извештају “Коперникуса”, иако су научници очекивали да би хладнији услови климатског феномена Ла Ниња можда могли да мало успоре тренд рекордног глобалног загревања, просечна температура је прошлог месеца ипак домашила 13,23 целзијуса! То је за 0,79 степени изнад просека за јануар у периоду 1991-2020, а за чак 1,75 степени је премашила просечне температуре у прединдустријском добу. Аутори истраживања, које је водио угледни климатолог Џејмс Хансен, закључили су да је Земљина клима све осетљивија на повећање емисија гасова стаклене баште. Хансен, иначе бивши истакнути научник у НАСА, саопштио је и да стога реализација амбициозног сценарија зауздавања климатских промена, који је предвиђао ограничење глобалног загревање на испод два степена Целзијусових до 2100. године у односу на прединдустријски период - једноставно „више није могућа”.
Уосталом, праг загревања Земље, за који су бројни научници још 2015. говорили да га не смемо прећи – лане смо већ прешишали. А када се томе дода и чињеница да се еколошки “зелени сан” последњих дана сударио с Доналдом Трампом, који је не само поново повукао Сједињене Државе из Париског климатског споразума, него се приде жестоко обрушио на зелене политике, поготово европске – ето зашто је Џејмс Хансен скептичан.
Ефекат стаклене баште
Климатолози су сагласни да је количина гасова са ефектом стаклене баште, која је до сада испуштена у атмосферу изгарањем фосилних горива, већ “обезбедила” глобално загревање изнад пожељног нивоа. А све извесније одлагање амбициозних европских климатских планова због притиска из “новог Вашингтона” успоравању раста температуре сигурно неће помоћи, напротив. Уосталом, према писању “Фајнаншл Тајмса”, инвеститори су од Трампове победе повукли око 30 милијарди долара из фондова усмерених на борбу против климатских промена.
Неко ће можда и лећи на Трампову руду, према којој су климатске промене превара, “не расту нивои мора ни просечна температура на Земљи”, а инсистирање на обновљивим изворима енергије је “чиста будалаштина” – иако му се најближи сарадник Елон Маск енормно обогатио добрим делом захваљујући електричним возилима – али сваком ко је сведочио никад на овим просторима забележеним олујним ударима ветра, с којима се Србија суочила 19. и 21. јула 2023, јасно је да “ништа више није исто”. Уосталом, зар већ деценијама у Војводини није пао иоле озбиљнији снег, док су, на другој страни, тропске температуре постале саставни део сваког лета.
“Глобалне ће температуре само наставити да расту. И, како је почело, у следећој деценији ћемо се 2025. вероватно сећати као једне од хладнијих година – цинично је прокоментарисала Саманта Бурџес, заменица директора “Коперникуса. А неко још циничнији од британске научнице – или склон теоријама завере – могао би рећи да актуелни председник САД минимализује опасност од климатских промена само како би, када дође време да Гренланд постане нова звездица на америчкој застави, на овом острву било леда тек колико за виски.
Јер, према најактуелнијим подацима, које је Геолошки завод Данске објавио пре неколико дана, ледени покривач Гренланда је лане изгубио 80 гигатона воде! То је, илустрације ради, еквивалент од око 2,5 милиона литара, илити дупке пуног олимпијског базена - сваке секунде. Процене су да топљења гренландског леда чини више од једне четвртине тренутне стопе глобалног пораста нивоа мора те да, ако се тако настави, викендице у чувеном Малибуу уз обалу Пацифика, које су недавно тешко пострадале у серији пожара изазваних последњим у низу климатских екстрема с којима се суочава Калифорнија, ватра напросто више неће моћи да угрози: биће под водом!
Мирослав Стајић