ЈОШ НОВЦА ЗА ЗАПОСЛЕНЕ У ЗДРАВСТВУ Следи им најмање 70.000 динара за регрес, а враћа се и ТОПЛИ ОБРОК!
Протокол који су синдикати у здравству потписали с министром здравља Златибором Лончаром предвиђа и враћање топлог оброка и регреса, а висину новчаног износа утврдиће посебна комисија која ће се бавити овим темама.
Како тврди Живорад Мркић, председник Новог синдиката здравства Србије, запослени у здравству Србије неће пристати на износ регреса мањи од 70.000 динара, док ће за топли оброк тражити најмање 420 динара дневно.
- Проверавали смо колики се износи за топли оброк и регрес исплаћују запосленима у великим системима и на основу тога дошли до износа који ћемо и ми тражити. У просеку се за регрес годишње исплаћује између 70.000 и 80.000 динара, а за топли оброк између 420 и 450 динара дневно. За те паре се може купити оброк, па смо и ми размишљали да толико тражимо у нашем предлогу, који још увек није усвојен - каже Мркић.
Он објашњава да ће у року од 15 дана од дана усвајања протокола у Влади Србије бити оформљена комисија која ће утврдити износ регреса и топлог оброка за запослене у здравству.
- То ће бити мултиресорна комисија коју ће чинити представници Министарства здравља, Министарства финансија и свих осам релевантних синдиката у здравству која ће утврдити новчани износ месечне накнаде за исхрану у току рада и годишње накнаде за регрес за годишњи одмор - истиче Мркић.
Према његовим речима, исплата регреса и топлог оброка запосленима у здравству укинута је 2001. године.
- Ми смо регрес и топли оброк изгубили у лето 2001, када је Божидар Ђелић био министар финансија и када је донет Закон о платама запослених у државним органима и јавним службама. Тај закон се више не односи на запослене у државним органима, већ само на запослене у јавним службама, здравство, социјалну заштиту, просвету, научноистраживачки рад, културу итд. Донет је посебан Закон о платама државних службеника и намештеника којим им је враћен топли оброк и регрес, а посебним законима је то враћено и војсци и полицији, а само смо ми јадни остали у закону Боже Ђелића - наглашава Мркић за Курир.